hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН

Goce Smilevski ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (376 KB) str. 91-101 preuzimanja: 23* citiraj
APA 6th Edition
Smilevski, G. (2017). ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН. Filološke studije, 15 (2), 91-101. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203764
MLA 8th Edition
Smilevski, Goce. "ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН." Filološke studije, vol. 15, br. 2, 2017, str. 91-101. https://hrcak.srce.hr/203764. Citirano 19.10.2019.
Chicago 17th Edition
Smilevski, Goce. "ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН." Filološke studije 15, br. 2 (2017): 91-101. https://hrcak.srce.hr/203764
Harvard
Smilevski, G. (2017). 'ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН', Filološke studije, 15(2), str. 91-101. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203764 (Datum pristupa: 19.10.2019.)
Vancouver
Smilevski G. ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН. Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 19.10.2019.];15(2):91-101. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203764
IEEE
G. Smilevski, "ЕГЗИЛОТ СФАТЕН КАКО ЛИНГВИСТИЧКИ НАСТАН", Filološke studije, vol.15, br. 2, str. 91-101, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203764. [Citirano: 19.10.2019.]

Sažetak
Овој текст ги проучува различните перспективи и интерпретации на односот помеѓу егзилот и јазикот. Во него се поаѓа од поврзаноста на јазикот со начините на перцепцијата на светот и на Другиот, за кои пишува Азаде Сејхан, осврнувајќи се на пишувањата на Ханс-Георг Гадамер и Емануел Левинас, а се анализира и ставот на Амин Малуф за јазикот како еден од конститутивните елементи на идентитетот. Понатаму текстот се фокусира на односот помеѓу јазикот и егзилот и на трансформативната димензија која на субјектот му ја носи тој однос, преку видувањата на овој феномен на Лешек Колаковски, Чеслав Милош, Нина Берберова, Едвард Саид и Јосиф Бродски, кој егзилот го разбира како лингвистички настан.

Ključne riječi
егзил; јазик; идентитет; Азаде Сејхан; Лешек Колаковски; Чеслав Милош; Јосиф Бродски; Едвард Саид

Hrčak ID: 203764

URI
https://hrcak.srce.hr/203764

Posjeta: 36 *