hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА

Marija Đorđieva-Dimova ; Филолошки факултет „Блаже Конески“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (524 KB) str. 102-113 preuzimanja: 18* citiraj
APA 6th Edition
Đorđieva-Dimova, M. (2017). ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА. Filološke studije, 15 (2), 102-113. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203765
MLA 8th Edition
Đorđieva-Dimova, Marija. "ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА." Filološke studije, vol. 15, br. 2, 2017, str. 102-113. https://hrcak.srce.hr/203765. Citirano 14.10.2019.
Chicago 17th Edition
Đorđieva-Dimova, Marija. "ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА." Filološke studije 15, br. 2 (2017): 102-113. https://hrcak.srce.hr/203765
Harvard
Đorđieva-Dimova, M. (2017). 'ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА', Filološke studije, 15(2), str. 102-113. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203765 (Datum pristupa: 14.10.2019.)
Vancouver
Đorđieva-Dimova M. ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА. Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 14.10.2019.];15(2):102-113. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203765
IEEE
M. Đorđieva-Dimova, "ПОСТМЕМОРИСКИ ТРАНСМИСИИ НА ТРАУМАТА", Filološke studije, vol.15, br. 2, str. 102-113, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203765. [Citirano: 14.10.2019.]

Sažetak
Поаѓајќи од тезата на Мериен Хирш дека поимот постмеморија може да се генерализира во различни контексти на трауматичен трансфер, овој текст има за цел да ја елаборира интерпретивната валидност на постмеморијата во однос на т.н. егејска тема во македонската книжевност, т.е. темата на колективната траума, предзвикана од егзодусот на Македонците од Грција, во текот на Грчката граѓанска војна (1944-1949). Предмет на интерес се две дела: Егејци и Снегот во Казабланка, од македонската авторка Кица Б. Колбе, припадник на т.н. постгенерација. Со оглед на тоа дека двете книги се жанровски различни – автобиографија и роман – анализата ќе понуди компаративен приказ на нивната постмемориска димензија, присутна во варијантите на постмеморијата, елементите на секундарност и посредуваност на постмеморијата, како и постмемориската релација кон минатото низ имагинација, проекција и креација.

Ključne riječi
постмеморија; меморија; постгенерација; траума; егејска тема

Hrčak ID: 203765

URI
https://hrcak.srce.hr/203765

Posjeta: 36 *