Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.31299/hrri.54.1.4

Ispitivanje stavova i uvjerenja o mucanju: pilot primjena UTBAS upitnika u Hrvatskoj

Ena Klarin orcid id orcid.org/0000-0003-0947-7633 ; Poliklinika SUVAG, Zagreb
Ana Leko Krhen ; Odsjek za logopediju, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb
Suzana Jelčić Jakšić ; Klinika za dječje bolesti Zagreb


Puni tekst: engleski pdf 15.123 Kb

str. 37-51

preuzimanja: 1.126

citiraj


Sažetak

Kod osoba koje mucaju, uz netečan govor, često se može razviti strah od govornih i socijalnih situacija što može dovesti do poremećaja socijalne anksioznosti. Tijekom zadnjih desetljeća veza između mucanja i anksioznosti bila je predmet brojnih istraživanja, te je razvijen specifičan upitnik kojim se to ispituje. Upitnik Negativni stavovi i uvjerenja o mucanju (Unhelpful Thoughts and Beliefs About Stuttering Questionnaire - UTBAS-C) razvijen je i primijenjen kako bi se ispitala učestalost razmišljanja i vjerovanja o mucanju te stupanj anksioznosti kojeg izazivaju takva razmišljanja (UTBAS, St Clare et al. 2009). Cilj je ovog pilot istraživanja bio ispitati hrvatsku inačicu UTBAS-C upitnika uključujući osobe koje mucaju i osobe koje ne mucaju, te utvrditi postoji li statistički značajna razlika između te dvije skupine, odnosno utvrditi jesu li osobe koje mucaju anksioznije od osoba koje ne mucaju. Uzorak je činilo 16 odraslih osoba koje mucaju i 16 tečnih govornika, u dobi od 18 do 40 godina. Budući da se rezultati nisu normalno distribuirali, svi podaci su analizirani neparametrijskim statističkim metodama.
Rezultati su pokazali da postoji statistički značajna razlika između osoba koje mucaju i osoba koje ne mucaju. Osobe koje mucaju imale su više rezultate na cijelom upitniku, odnosno pokazale su se više anksioznima te je kod njih utvrđeno da imaju više negativnih misli i vjerovanja o govornim situacijama od odraslih koji su tečni.
Rezultati ovog pilot istraživanja nisu neočekivani i u skladu su sa većinom do sada provedenih istraživanja o vezi između mucanja i socijalne anksioznosti. S obzirom na to da postoji manjak dijagnostičkih testova za odrasle koji mucaju, osobito o stavovima i emocijama, ovaj prijevod i daljnja primjena UTBAS-C upitnika trebalo bi popuniti tu prazninu. Ovo istraživanje bi također trebalo skrenuti pažnju kliničarima koji rade s odraslima koji mucaju na važnost i utjecaj stavova i vjerovanja na ishod terapije.

Ključne riječi

mucanje; socijalna anksioznost; odrasli koji mucaju; stavovi; uvjerenja; hrvatski jezik

Hrčak ID:

203880

URI

https://hrcak.srce.hr/203880

Datum izdavanja:

20.7.2018.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.577 *