Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.32004/k.52.1-2.2

PRILOZI ZA ISTRAŽIVANJE OSNOVNOG KAJKAVSKOG GOVORA U FUŽINAMA U GORSKOM KOTARU (Istraživački rad o podlozi govora župe Fužine, s osvrtom na formiranje i transformacije starosjedilačkih obitelji tijekom 18. i 19. stoljeća)

Zlata Bujan-Kovačević ; Zagreb / Samobor


Puni tekst: hrvatski pdf 145 Kb

str. 53-67

preuzimanja: 615

citiraj


Sažetak

Na temelju antroponimijske literature, matičnih knjiga i dokumenata župe Fužine autorica svojim istraživanjem o ženidbama kajkavaca s čakavcima i štokavcima dokazuje da je stara osnova, tj. supstrat govora u najzapadnija tri hrvatska kajkavska mjesta (Fužine, Vrata, Belo Selo) kajkavština pokupske provenijencije, koja se tokom vremena u 18. i 19. st. mijenja pod priljevom čakavaca, dok štokavski govor susjednog Liča nema nikakva utjecaja.
Od prvog popisa stanovništva sredinom 18. st. do početka 20. u kojem je značajan skoro potpuni gubitak domaćeg govora, ovaj je idiom, ako se jednakopravno istražuje u kajkavskim kućama i kućama s miješanim brakovima doista kajkavski, a ne čakavsko-kajkavski kako ga pogrešno i pred stotinu godina i danas običavaju prikazati.

Ključne riječi

kajkavski supstrat fužinarskog govora; ženidbe s čakavcima; pouzdaniji informatori; originalna prozodija; Rački i Strohal kao krivi uzori

Hrčak ID:

224703

URI

https://hrcak.srce.hr/224703

Datum izdavanja:

17.6.2019.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.440 *