Skoči na glavni sadržaj

Prethodno priopćenje

Evaluacija jednog modela za praćenje igre igrača i momčadi u napadu u uvjetima nogometne utakmice

Zvonko Miljković ; Faculty of Mechanical Engineering, Slavonski Brod, University of Osijek, Croatia
Stjepan Jerković ; Faculty of Kinesiology, University of Zagreb, Croatia
Zlatko Šimenc ; Faculty of Kinesiology, University of Zagreb, Croatia


Puni tekst: engleski pdf 135 Kb

str. 73-85

preuzimanja: 259

citiraj


Sažetak

Kako bi se utvrdila upotrebna vrijednost jednog modela za praćenje nogometne igre momčadi i igrača u napadu u uvjetima natjecanja odabrana je utakmica Brazil – Škotska koja je odigrana na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine. Mjerenjem varijabli AKCIJA, TIJELO, PROSTOR, VLOPTA (vođenje lopte), IGRAČ, FAZA NAPADA, TIP NAPADA, PROSTOR prema tipu IGRAČA, FAZA NAPADA prema tipu IGRAČA te TIP NAPADA prema tipu IGRAČA opisana su sva zbivanja tijekom napada za vrijeme nogometne utakmice. Za analizu podataka korištene su kontingencijske tablice, gdje su statističke značajnosti raspodjele frekvencija utvrđene hi-kvadrat testom, a stupanj povezanosti koeficijentima kontingencije. Entitete su predstavljali napadi promatranih momčadi, koji su se dobili sumacijom akcija za vrijeme trajanja napada. Napad je definiran trenutkom dolaska u posjed lopte, kao i svim akcijama koje ga obilježavaju do trenutka gubljenja posjeda lopte. Kriterij za početak mjerenja trajanja napada, kao i za njegovu registraciju, bila su najmanje dva dodira s loptom koje su i ostvarili igrači jedne od momčadi. Podaci, prikupljeni metodom opservacije video zapisa, analizirani su statističkim paketom SPSS za MS WINDOWS plat- formu. Ciljevi ovoga rada bili su:
1. utvrditi razlike u igri između dvije promatrane momčadi u pojedinim varijablama,
2. utvrditi razlike u igri mebu tipovima igrača u pojedinim varijablama,
3. ocijeniti model sustavnog praćenja nogometne igre igrača i momčadi u napadu u uvjetima natjecanja s obzirom na njegov ka- pacitet da razlikuje stil igre dviju momčadi.
Na temelju detaljne analize varijabli i njihovih modaliteta može se zaključiti da su ciljevi navedeni u ovome radu ostvareni.
1) Utvrđene su razlike između dvije momčadi uočene u načinu igranja u napadu. Igru brazilske momčadi obilježio je veći broj odigranih akcija (58.7%) u usporedbi sa škotskom momčadi (41.3%). Rezultati su također pokazali da su Brazilci igrali agresivnije te da su izveli više akcija u podprostorima na sredini terena i u podprostorima koji se nalaze bliže protivničkim vratima. Nadalje, vođenje lopte na srednje dugim i dugim udaljenostima dominiralo je igrom brazilske momčadi. Usporedbom dvije momčadi došlo se do zaključka da su Brazilci izveli veći broj akcija u središnjoj i završnoj fazi napada (60.2% i 63.8%) od Škota (39.8% i 36.2%).
2) Vidljivo je da su vratari obje momčadi sudjelovali isključivo u fazi otvaranja napada, dok se u središnjoj i završnoj fazi napada ne nalaze. Obrambeni bočni igrači i vratari obiju momčadi dominirali su u fazi otvaranja napada, vezni igrači u središnjoj fazi, a bočni napadači u završnoj fazi napada. Vezni su igrači u obje momčadi ponijeli najveći teret grabenja igre. Kontinuirani napad osmišljavaju i sudjeluju u najvećem broju akcija u takovom tipu napada vezni igrači (43.7%), zatim bočni napadači (26.5%) te obrambeni bočni sa 13,3%. U kon- tranapadu najviše sudjeluju bočni napadači sa 28.9% akcija, zatim srednji napadači sa 27.7% te vezni igraci sa 25.3% udjela. Polukontranapad obilježavaju vezni igrači u kojemu sudjeluju sa 40.7% akcija, zatim bočni napadači sa 36% te srednji napadači sa 13.8% akcija. S obzirom na podprostore igrališta, vezni su igrači pokrili 15 od ukupno 18 podprostora koji čine nogometno igralište. Vidljivo je da su se vezni igrači pojavljivaili na gotovo svim dijelovima terena. Utvrđeno je da je mjerni instrument omogućio određivanje tipa igrača na temelju učestalosti njegova pojavljivanja na pojedinim dijelovima terena.
3) Na temelju dobivenih podataka moguće je zaključiti da se model praćenja nogometne igre u napadu, pokazao kao vrijedan doprinos analizi igre u fazi napada tijekom nogometne utakmice te da razlikuje stilove igre dviju momčadi.

Ključne riječi

nogomet; model praćenja igre; napad; struktura igre; razlike

Hrčak ID:

225362

URI

https://hrcak.srce.hr/225362

Datum izdavanja:

28.6.2002.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 963 *