Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Ponovljivost trenerskih opažanja o izvedbi gađanja u pokretnu metu

Toni Mets ; Research Institute for Olympic Sports (KIHU), Jyväskylä, Finland
Jukka Viitasalo ; Research Institute for Olympic Sports (KIHU), Jyväskylä, Finland
Kaisu Mononen ; Research Institute for Olympic Sports (KIHU), Jyväskylä, Finland
Niilo Konttinen ; Research Institute for Olympic Sports (KIHU), Jyväskylä, Finland


Puni tekst: engleski pdf 3.349 Kb

str. 2019-2019

preuzimanja: 250

citiraj


Sažetak

Uvod
Ovaj rad ispituje ponovljivost trenerskih ocjena bihevioralnih aspekata strijelaca tijekom gađanja u pokretnu metu. Pucanje u pokretnu metu tehnički je zahtjevan sport koji od sportaša zahtijeva dobru ravnotežu, sposobnost anticipacije te dobru usklađenost i koordinaciju oka i pokreta ruke (Viitasalo i sur., 1999). Pucanje u pokretnu metu olimpijska je disciplina u kojoj se pokretna meta kreće na udaljenosti od 10m koz 2 m širok prostor u vremenu od 5 sekundi (sporo kretanje) ili 2,5 sekunde (brzo kretanje). Meta se kreće slijeva nadesno i obrnuto. U ovom je radu gađanje u pokretnu metu odabrano za opažanje iz različitih razloga: strijelac stoji u istoj pozi za vrijeme izvođenja zadataka koje se može podijeliti na različite faze. Sama izvedba ne sastoji se od brzih pokreta, a konačan rezultat gađanja odražava kvalitetu cjelokupne izvedbe. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati unutar-ocjenjivačku ponovljivost ocjenjivanja, odnosno stupanj slaganja po kojemu se ocjene svakog pojedinog ocjenjivača slažu s njegovim vlastitim ocjenama u ponovljenim mjerenjima. U radu je korištena strukturirana skala za ocjenjivanje pomoću koje su se opažali razliciti aspekti pucanja u pokretnu metu kod strijelaca početnika.
Metoda
Ispitanici ovog istraživanja bila su tri trenera sportskog streljaštva. Treneri su imali različito trenersko iskustvo i razinu edukacije. U vrijeme kada je provedeno istraživanje, jedan je trener radio kao glavni trener olimpijskog tima (dvadeset godina trenerskog iskustva), drugi je bio po- moćni trener olimpijskog tima (sedam godina iskustva), a treći je bio trener, i sam nekada juniorski vrhunski strijelac (dvije godine iskus- tva). Zadatak trenera bi je vrednovati tehniku gađanja u pokretnu metu kod 30 strijelaca pocet- nika na temelju video snimaka koje su snimljene prije i nakon provedenog trenažnog programa. Uz 60 osnovnih izvedaba, sedam ih je bilo dva puta snimljeno i rasporebeno na ukupnoj snimci prema slučajnom rasporedu. Treneri su ocjenjivali izvedbe koristeći ocjenjivačku skalu koja je obuhvaćala 14 različitih aspekata važnih za gađanje u pokretnu metu. Brojevi skale od 1-10 razlikovali su dobru od loše izvedbe; viša brojka označava bolju izvedbu. Ponovljenih sedam izvedaba korišteno je za izračun ponovljivosti ocjena svakog trenera zasebno.
Rezultati
Rezultati su pokazali statistički značajnu razliku intra-korelacija trenerskih ocjena. Kod trenera A (glavni trener olimpijskog tima) utvrđena je najviša povezanost između dviju ocjena (r=.71, p<.001). Intra-korelacija trenera B (pomoćni trener olimpijskog tima) (r=.44, p<.001) niža je nego vrijednost korelacije trenera A, dok je kod trenera C (bivši vrhunski strijelac) dobivena najniža intra-korelacija između ponovljenih ocjenjivanja (r=.16, neznacajno). Sve intrakorelacije računate su za sve čestice skale. Na temelju dobre pouzdanosti ocjena
.65 Zaključak
Može se zaključiti da je najiskusniji i najeduciraniji trener ocjenjivao izvedbu gađanja u pokretnu metu na najkongruentniji način u odnosu na ostala dva trenera, tj. da su se njegove ocje- ne u ponovljenim mjerenjima slagale u najvećoj mjeri. Također se pokazalo da, iako je trener i sam bio vrhunski strijelac u prošlosti, to ne znači da ima sposobnost opažati aspekte izvedbe gađanja na ponovljivo zadovoljavajući način.

Ključne riječi

Hrčak ID:

226888

URI

https://hrcak.srce.hr/226888

Datum izdavanja:

28.10.2003.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 881 *