Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Povećana incidencija alergija u Hrvatskoj

Asja Stipić-Marković ; Zavod za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Opće bolnice "Sveti Duh" u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Branimir Čvoriščec
Branko Pevec
Mira Radulović-Pevec


Puni tekst: engleski pdf 322 Kb

str. 105-115

preuzimanja: 899

citiraj


Sažetak

Suvremena alergološka znanost i praksa u Republici Hrvatskoj nalazi se pred izazovima koje donosi civilizacijski i tehnološki razvoj a jedan od vidljivih znakova tih izazova je predstojeći ulazak države Hrvatske u zajednicu Europskih naroda. Zahvaljujući dugom, 55-godišnjem znanstvenom i stručnom radu alergologa iz svih specijalističkih područja medicine, hrvatska alergologija integrirat će se u Europu kao njen ravnopravni dio. Radna grupa za izradu plana i programa specijalizacije iz alergologije i kliničke imunologije izradila je prijedlog koji je u potpunosti usklađen sa preporukama Udruženja medicinskih specijalnosti Europe. Važnost suvremene kliničke alergologije u Hrvatskoj proizlazi iz zadataka koje joj nameće trend porasta prevalencije svih oblika bolesti preosjetljivosti. Prema rezultatima epidemioloških studija učinjenih po međunarodno dogovorenoj metodologiji prevalencija simptoma astme, alergijskog rinitisa i ekcema u populaciji školske djece kontinentalnog dijela zemlje iznosi redom 6%, 12.1% i 7.8%.
Prevalencije u primorskoj Hrvatskoj dio iznose 8,4%, 17,5% i 3,4%, istim redom. Prevalencija pozitivnog kožnog testa u «kontinentalnoj» studiji je 52,3%. Zapažen je visoki postotak kožne reaktivnosti na tri i više alergena (51,74%). Dominantni alergeni su grinje kućne prašine a slijede ih alergeni trava, epitel mačke i psa, korov Ambrozije te poleni stabala.
U populaciji odraslih, rezultati ispitivanja trenda prevalencije markera atopije u 15-godišnjem razdoblju ( 1985-1999), pokazuju uzlaznu krivulju razine IgE i simptoma alergijskih bolesti, za muškarce ali ne i za žene. Mjerenje koncentracije grinja u uzorcima prašine, dokazane i razlike u vrstama grinja, kontinentalnog i priobalnog područja, što upućuje na potrebu različitog odabira alergena za testiranje u pojedinim regijama.
Specifično za našu alergologiju je, dokaz da se piroglifidne grinje mogu smatrati profesio-nalnim alergenom u ribara, a nepiroglifidne grinje, profesionalni rizični čimbenik u ruralnim područjima Hrvatske.
Najčešči kontaktni alergeni našeg područja su nikal sulfat, kobalt klorid i mješavina mirisa, prema rezlutatima istraživanja provedenih na 3293 pacijenta Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb.

Ključne riječi

Prevalencija alergijskih bolesti; rinitis; astma; ekcem; markeri atopije; Dermatophagoides pteronyssinus

Hrčak ID:

22479

URI

https://hrcak.srce.hr/22479

Datum izdavanja:

21.4.2008.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.307 *