Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

RAZLIKE U EKSPLOZIVNOJ SNAZI TIPA SKOKA KOD NESELEKCIONIRANIH UČENIKA I SELEKCIONIRANIH RUKOMETAŠA I NOGOMETAŠA 2008./09. GODIŠTA

Mario Matić orcid id orcid.org/0000-0003-0357-7502 ; Osnovna škola Vjekoslav Klaić", Garčin
Mirna Mikić orcid id orcid.org/0000-0003-0761-1093 ; Osnovna škola "Dragutin Tadijanović", Slavonski Brod
Vedran Đakula ; Industrijsko-obrtnička škola, Slavonski Brod


Puni tekst: hrvatski pdf 519 Kb

str. 18-24

preuzimanja: 549

citiraj


Sažetak

Eksplozivna snaga je samo jedan dio onoga što čini kompletnu sliku motoričkih sposobnosti pojedine osobe. Osim toga, određene motoričke sposobnosti nemaju istovjetne koeficijente urođenosti, zbog čega su neke tijekom života manje, a neke više pod utjecajem procesa vježbanja. Znatno su više urođene brzina, koordinacija i eksplozivna snaga, nego repetitivna i statička snaga, pa i fleksibilnost (Findak, 2003). Da bi se izvršio utjecaj na sposobnosti s većim stupnjem urođenosti, potrebno je s procesom transformacije početi što ranije poštujući senzitivna razdoblja za razvoj pojedinih osobina i sposobnosti (Prskalo, 2004).
Cilj je ovog istraživanja utvrditi razlike u rezultatima testa skok u dalj s mjesta za procjenu eksplozivne snage tipa skočnosti između dvanaestogodišnjih i jedanaestogodišnjih dječaka koji su pod utjecajem vježbanja na redovnoj nastavi tjelesne i zdravstvene kulture, i onih koji još dodatno sustavno treniraju rukomet i nogomet. Uzorak ispitanika činilo je 60 dječaka, po dvadeset iz svake skupine. Djeca nogometaši imaju 6 sportskih aktivnosti tijekom tjedna (5 treninga i utakmica), djeca rukometaši imaju 3 sportske aktivnosti tijekom tjedna (3 treninga i utakmicu), a školska populacija djece samo 2 sata tjelesne i zdravstvene kulture tijekom tjedna. Pretpostavka autora ovoga rada bila je, da će rezultati ovoga testa pokazati značajnu razliku u rezultatima mjerenja između selekcionirane djece u rukometu i nogometu u odnosu na neselekcioniranu djecu koja izvode samo redovnu nastavu tjelesne i zdravstvene kulture. Dobiveni rezultati su to djelomično potvrdili. Naime, rukometaši su u ovom testiranju pokazali najslabije rezultate. Razlog tomu možda treba tražiti kroz bolje selekcioniranje te način planiranja i programiranja treninga rukometa ove selekcije djece. Mišljenja smo kako bi rezultati ovoga rada mogli unaprijediti razmišljanja u načinu selekcije djece u pojedinim sportovima, planiranju i programiranju treninga, odabiru stručnog kadra te tako rad s djecom u svojim lokalnim sredinama podići na višu razinu!

Ključne riječi

eksplozivna snaga; neselekcionirana skupina; selekcionirana skupina

Hrčak ID:

245208

URI

https://hrcak.srce.hr/245208

Datum izdavanja:

2.11.2020.

Posjeta: 1.095 *