Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.24141/2/4/2/1

Inicijalna procjena i praćenje nutritivnog statusa i maligne boli u bolesnika s rakom pluća

Sandra Karabatić ; Department for respiratory diseases Jordanovac, University Hospital Center Rebro, Zagreb, Croatia
Andreja Šajnić ; Department for respiratory diseases Jordanovac, University Hospital Center Rebro, Zagreb, Croatia
Snježana Čukljek ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia
Ivana Lukić Franolić ; Department for respiratory diseases Jordanovac, University Hospital Center Rebro, Zagreb, Croatia
Sanja Pleština ; Department for respiratory diseases Jordanovac, University Hospital Center Rebro, Zagreb, Croatia
Miroslav Samaržija ; Department for respiratory diseases Jordanovac, University Hospital Center Rebro, Zagreb, Croatia


Puni tekst: engleski pdf 214 Kb

str. 143-155

preuzimanja: 211

citiraj


Sažetak

Uvod. Rak pluća jest kompleksna bolest i zahtijeva multidisciplinarni pristup kako bi se postigli što bolji rezultati u liječenju i povećala stopa preživljavanja uz istodobno očuvanje kvalitete života oboljelog. Nutritivni status bolesnika pokazao se važnim čimbenikom koji utječe na ishod i oporavak od bolesti ili ozljede. Postavljamo pitanje postoji li poveznica između nutritivnog statusa i maligne boli u bolesnika s rakom pluća.

Cilj. Provedeno je prospektivno istraživanje kako bi se utvrdila raspodjela ispitanika prema učestalosti bolova prema validiranoj vizualnoj analognoj skali (VAS), raspodjela ispitanika koji su prijavili smanjeni unos hrane i raspodjela čimbenika koji su doveli do smanjenog unosa hrane.

Metode. Istraživanje je provedeno na Zavodu za tumore pluća i sredoprsja Klinike za plućne bolesti Jordanovac Kliničkoga bolničkog centra Zagreb, na uzorku bolesnika s uznapredovalim rakom pluća nemalih stanica (N = 76). u periodu od studenoga 2013. do lipnja 2014. Za procjenu boli primijenjen je validirani VAS. Za identifikaciju pacijenata s rizikom od pothranjenosti primijenjen je alat za provjeru prehrambenih rizika (NRS 2002). Za grubu procjenu količine masnog tkiva koristili smo se kaliperom. Praćenje bolesnika dokumentirano je u obliku sestrinske dokumentacije. Sastavnica sestrinske dokumentacije osmišljena je za praćenje prehrambenog stanja oboljelih od karcinoma i implementirana je na Odjelu za respiratorne bolesti Jordanovac kao potrebna dokumentacija. Sastavnica je obuhvatila prikupljanje sljedećih podataka: stadij bolesti i tip karcinoma, tip i stadij liječenja, demografske karakteristike ispitanika, debljina kožnog nabora, standardizirani upitnik o pothranjenosti Nutritional NRS 20021, vitalni znakovi, tjelesna težina, tjelesna visina, indeks tjelesne mase, subjektivna procjena pacijenta; bol, umor i mučnina, razlozi smanjene prehrane.

Rezultati. Tijekom provedenog istraživanja izvedeno je 417 mjerenja: 1) 32,1 % ispitanika prijavilo je smanjeni unos hrane, a 67,9 % istaknulo kako nisu smanjivali redovitu prehranu; 2) najučestaliji uzroci smanjenog unosa hrane u ispitanika su bili nedostatak apetita (37,7 %), prisutnost umora/slabosti (31,2 %) i prisutnosti boli (24,6 %); 3) 59,5 % ispitanika prijavilo je nepostojanje boli, dok nijedan ispitanik nije prijavio postojanje najvećeg stupnja boli.

Zaključak. Redovitim praćenjem intenziteta boli ostvarena je dobra kontrola maligne boli kod ispitivane populacije, što je važan podatak kod procjene nutritivnog statusa. Činjenica je da je loše kontrolirana bol u 24 % ispitanika razlog smanjenog unosa hrane.

Ključne riječi

rak pluća; nutritivni status; bol; sastavnica sestrinske liste

Hrčak ID:

247671

URI

https://hrcak.srce.hr/247671

Datum izdavanja:

11.12.2020.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.131 *