Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

PEDAGOŠKI ASPEKTI ETNO-MUZEJA SLIVNO

Marija Brajčić ; Filozofski fakultet u Splitu, Hrvatska
Anđelko Mrkonjić ; Sveučilište u Zadru, Odsjek za pedagogiju, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 204 Kb

str. 46-56

preuzimanja: 1.977

citiraj


Sažetak

Primjeri kulturne baštine koja je na nekom području stvorena izravna su posljedica znanja i mudrosti kojim su raspolagali ljudi toga vremena. Zavičajna je mudrost kumulativna i stvarana stoljećina i milenijima, a naša je ljudska i moralna obveza da je prenosimo novim naraštajima. Važnost kulturne i etnografske baštine, ali ne samo kao materijalnih ostataka u vidu predmeta za upotrebu, već zavičajne mudrosti koje u sebi nose ti predmeti, prepoznata je u trenutku kada je odlučeno sačuvati od zaborava jedan segment tradicijske kulturne baštine i osmisliti etno-muzej na području Slivna.
Etnografska zbirka u Slivnu sadrži predmete koji su se upotrebljavali u seoskim domaćinstvima u svakodnevnom životu. Većinom su to predmeti iz druge polovice 19. i 20. st, a njihova je vrijednost etnografska i kulturno povijesna, te se iz njih može izčitati dio
tradicijske kulturne baštine dijela dalmatinskog zaleđa. Oni su svjedoci vremena u kojem su nastali, te nam ukazuju na određene ekonomske, gospodarske, društvene, kulturne odnose u kojima se kriju detalji prošlosti. Posjet muzeju mora dovesti do spoznaje o svrsi, poruci i značenju pojedinih izložaka, te je stoga moguće osmisliti niz različitih radionica, igraonica i projekata koji uključuju djecu u rad muzeja. Konačni smisao i cilj toga je poticaj na samostalno individualno posjećivanje muzeja.
Govoreći o etnografskoj zbirci u Slivnu i materijalnim artefaktima koje sadrži, neupitna je pedagoška iskoristivost u odgojno-obrazovnom procesu s pozicije metodičkog pristupa u mnogim nastavnim predmetima. U procesu integracije nastave kakav zagovara novi HNOS, te većeg uključivanja djece u istraživački rad na terenu, jedan je takav objekt idealan da se u njemu provede integrirana nastava.
Na kraju je potrebno naglasiti da iako pedagoška djelatnost u muzejima i povezanost škole i muzeja, još nije na zadovoljavajućoj razini, važnost edukativne i komunikacijske sprege te dvije važne kulturne i odgojne ustanove ipak se sve više prepoznaje u našoj
sredini.

Ključne riječi

kulturna baština; muzej; etnografska zbirka; pedagoški aspekti; odgoj i obrazovanje

Hrčak ID:

25026

URI

https://hrcak.srce.hr/25026

Datum izdavanja:

4.6.2006.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.297 *