Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Usporedbe među skupinama elitnih ragbijaša u 13, u 16, u 18 i u 19 različitih igračkih pozicija prema antropometrijskim i motoričkim karakteristikama, te znanjima i vještinama specifičnima za ragbi

Maya Maria van Gent
Emanuel Johannes Spamer


Puni tekst: engleski pdf 214 Kb

str. 50-63

preuzimanja: 2.923

citiraj


Sažetak

Uvod
Ragbi je vrlo popularan sport koji se u više od stotinu zemalja širom svijeta igra od osnovne škole do seniorske dobi. Raznolike aktivnosti te sportske igre zahtijevaju određene antropometrijske, i motoričke komponente, kao i komponente specifične za sam ragbi, svojstvene zahtjevima pojedinih pozicija u igri. Uvidom u te komponente moguće je razlikovati talentirane i manje talentirane igrače ragbija. No, još uvijek je nedovoljno poznato kako se te sposobnosti mijenjaju tijekom rasta i razvoja mladih igrača. Dosadašnja istraživanja doprinijela su identifikaciji talenata među mladim igračima ragbija, no nisu u obzir uzimala specifične zahtjeve pojedinih pozicija. Trenutno je selekcija igrača za pojedine pozicije u igri prepuštena trenerima i učiteljima, koji često nemaju ni iskustva ni znanja za pravilan odabir. Identificiranje pozicijskih zahtjeva znanstveno utemeljenom baterijom testova pomogla bi u pravilnoj selekciji ragbijaša specifičnih dobnih skupina za pojedina igračka mjesta.
Stoga je cilj ovog istraživanja bio usporediti skupine elitnih ragbijaša, načinjene prema igračkim pozicijama, u dobi od U 13, U 16, U 18 i U 19 radi utvrđivanja pozicijskih zahtjeva na mlade igrače u smislu antropometrijskih, tjelesnih i motoričkih komponenata, kao i komponenata vještina specifičnih za ragbi. Postavljena je hipoteza da će utvrđene statistički značajne razlike ukazati na različite igračke zahtjeve pojedinih pozicija koje bi se mogle koristiti u znanstveno utemeljenim baterijama testova za pozicijsku selekciju mladih ragbijaša.
Metode
Uzorak ispitanika činili su elitni igrači ragbija dobnih skupina U 13 (n=22), U 16 (n=21), U 18 (n=18) and U 19 (n=19). Svaka dobna skupina podijeljena je dalje na četiri skupine prema pozicijama u igri: napadači 1. i 2. linije skupa (stupići, sidraš, 2. linja), napadači 3. linije (igrači treće linije, zatvarač), vezni igrači (spojka i otvarač) i igrači stražnje linije (centri, krila, branič). Mjerene su sljedeće karakteristike i sposobnosti igrača: antropometrijske varijable - tjelesna masa, tjelesna visina, postotak masnog tkiva, promjeri (humerus, femur i zapešće) te opsezi (flektirana nadlaktica, podlaktica, gležanj i zapešće); specifična motorička znanja i vještine
- spretnost (vještina) na tlu, vještina udaranja lopte po tlu i u zraku, bacanje lopte u daljinu, preciznost dodavanja na udaljenosti većoj od 4m te većoj od 7 m, sposobnost udaranja lopte te izvođenje početnih udaraca, vještina hvatanja u pokretu; tjelesne i motoričke komponente - fleksibilnost (adaptirani test dohvata u sjedu); snaga / eksplozivna jakost (skok uvis); brzinska izdržljivost; agilnost (test Illinois i T-test); brzina (sprint na 10m i 30 m); jakost (izdržaj u zgibu, podizanje trupa iz ležanja na leđima, broj zgibova).
Jednosmjerna analiza varijance (ANOVA) koristila se za utvrđivanje značajnosti razlika (d-vrijednost) između različitih igračkih skupina u pogledu antropometrijskih komponenata, specifičnih motoričkih znanja te motoričkih skupina za svaku dobnu skupinu igrača. Za utvrđivanje značajnosti razlika primijenjena je Cohenova metoda, no, s obzirom da ispitanici nisu slučajno odabrani, korišten je samo MS Error analize varijance umjesto standardne devijacije (SD).
Rezultati
U 13 igrači
U skupini U13 napadači (1., 2. i 3. linije skupa te zatvarač) pokazali su više razlika u antropometrijskim komponentama od ragbijaša stražnje linije (veznih igrača i igrača linije). Vezni igrači su postigli najbolje rezultate u testovima specifičnog motoričkog znanja i vještina. Igrači linije pokazali su se najboljima među svim pozicijskim skupinama u većini tjelesnih i motoričkih komponenata, dok su napadači 1. i 2. linije skupa u tim testovima postigli najlošije rezultate (tablice 1, 2 i 3).
U 16 igrači
Između napadača i igrača stražnje linije u dobi od U 16 pronađeno je malo razlika u antropometrijskim komponentama. Napadači 1. i 2. linije skupa imali su najviše prosječne vrijednosti u većini antropometrijskih mjerenja. Igrači stražnje linije bili su viši od veznih igrača. Igrači stražnje linije U 16 pokazali su puno više razlika u specifičnim motoričkim znanjima i vještinama od napadača (tablice 4, 5 i 6).
U 18 igrači
Napadači U 18 pokazali su više razlika u antropometrijskim komponentama od igrača stražnje linije. Napadači 1. i 2. linije i napadači 3. linije sa zatvaračem ove dobne skupine više su se međusobno razlikovali u antropometrijskim komponentama od svojih mlađih kolega. Vezni igrači su bili niži i lakši od igrača stražnje linije. Između veznih igrača i igrača stražnje linije nisu pronađene značajne razlike u specifičnim motoričkim znanjima i vještinama. Rezultati su pokazali nepostojanje značajnih razlika u tjelesnim i motoričkim komponentama među pozicijskim skupinama (tablice 7, 8 i 9).
U 19 igrači
Napadači U 19 pokazali su više razlika u antropometrijskim komponentama od igrača stražnje linije. Rezultati su ukazali na to da među napadačima (1., 2. i 3. linija skupa te zatvarač), veznim igračima i igračima stražnje linije nema značajnih razlika u komponentama specifičnima za ragbi. Napadači 1. i 2. linije te napadači 3. linije i zatvarač pokazali su više razlika u tjelesnim i motoričkim komponentama od veznih igrača i igrača stražnje linije (tablice 10, 11 i 12).
Rasprava i zaključak
Rezultati ukazuju na to da se napadači razvijaju puno kasnije od ostalih ragbijaša u smislu antropometrijskih komponenata. Igrači stražnje linije pokazuju puno više razlika u specifičnim motoričkim znanjima i vještinama, kao i u motoričkim komponentama. Također treba naglasiti da, što su igrači stariji, to je među njima manje vidljivih razlika u specifičnim motoričkim znanjima i vještinama te motoričkim komponentama. Moguće je da je razlog tomu bolja fizička i motorička kondicijska priprema, kao i jednoobrazna sportska priprema svih igrača, neovisno o poziciji koju igraju.
Može se zaključiti da se zahtjevi pojedinih pozicija na adolescentne ragbijaše razlikuju s obzirom na dobnu skupinu. Stoga je nužno sastaviti znanstveno utemeljene baterije testova koje bi bile specifične za svaku dobnu skupinu i kojima bi se mjerile antropometrijske osobine, specifična motorička znanja te motoričke komponente, a što bi omogućilo bolju selekciju igrača za svaku igračku poziciju. Rezultati ovog istraživanja mogu poslužiti za stvaranje normi koje se mogu koristiti u evaluaciji igrača različitih dobnih skupina. Ovo je prvo istraživanje te vrste te ga treba smatrati pilot istraživanjem. Ovdje predstavljene norme mogu poslužiti kao pokazatelji dok ne budu dostupni rezultati daljnjih istraživanja.

Ključne riječi

Hrčak ID:

4146

URI

https://hrcak.srce.hr/4146

Datum izdavanja:

1.7.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 5.361 *