Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Mjerenje ekološke informiranosti: konceptualni i operacionalni pristupi i problemi dosadašnjih istraživanja

Krešimir Kufrin ; Filozofski fakultet Zagreb, Odsjek za sociologiju


Puni tekst: hrvatski pdf 9.291 Kb

preuzimanja: 1.094

citiraj


Sažetak

U radu se prezentiraju najzanimljivija istraživanja ekološke informiranosti provedena u različitim područjima (mediji, obrazovanje, istraživanja javnog mnijenja, znanstvena istraživanja) i kritički se analiziraju u njima korišteni instrumenti (kvizovi, testovi, objektivne skale, ljestvice samo-procjene) za mjerenje toga konstrukta.
Ekološka informiranost je najslabije razvijeno područje socijalnoekoloških istraživanja. Broj publiciranih radova o toj temi znatno je manji od broja radova koji se bave stavovima i ponašanjem, a kvaliteta primijenjenih instrumenta također zaostaje za onima u ostalim područjima socijalno-ekoloških istraživanja. Temeljni nedostatak dosadašnjih istraživanja je površna konceptualizacija i nepostojanje jasne definicije predmeta mjerenja. Ekološka informiranost uglavnom se reducira na poznavanje osnovnih ekoloških pojmova i aktualnih slučajeva zagađivanja okoliša, dok se drugi aspekti te problematike zanemaruju. Znatan broj korištenih instrumenata pokazuje izrazite manjkavosti i u operacionalizaciji, čime su posve upropašteni i neki potencijalno zanimljivi instrumenti.
U Hrvatskoj zasad nije provedeno nijedno istraživanje socijalnoekološke informiranosti bilo koje populacije, što se tumači odsustvom aktera zainteresiranih za ozbiljniju ekološku edukaciju, a koji su taj interes u stanju i realizirati.

Ključne riječi

ekološka informiranost; evaluacija instrumenata; instrumenti za mjerenje socijalnoekološke informiranosti; socijalnoekološka informiranost; skale mjerenja

Hrčak ID:

48156

URI

https://hrcak.srce.hr/48156

Datum izdavanja:

16.6.2003.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 2.482 *