Skoči na glavni sadržaj

Izlaganje sa skupa

ZONIRANJE OBALNOG POJASA ZA MARIKULTURU - STANJE

L. Bavčević
T. Vodopija
M. Lovrinov


Puni tekst: hrvatski pdf 80 Kb

str. 150-158

preuzimanja: 815

citiraj


Sažetak

Prihvaćanjem pomorske orijentacije i marikultura postaje ravnopravan partner u gospodarenju morem jer zahtijeva čiste resurse za postizanje povoljnih gospodarskih učinaka te se uklapa u djelatnosti koje su prihvatljive konceptu održivog razvoja.
Postavljena u okvire sukoba interesa raznih djelatnosti za obalnu crtu, marikultura traži svoje mjesto. Jačanjem intenziteta djelatnosti u obalnom pojasu marikultura je sve više predmet raznih ciljanih rasprava, ponajviše s pozicija njezina utjecaja na okoliš. Sukob interesa u obalnom pojasu neargumentirano postavlja marikulturu u nepovoljni položaj s obzirom na turizam i industriju. Snaga argumenata leži samo u nepravilnom gospodarenju na pojedinim farmama i, radi ostvarivanja prednosti, cijelu djelatnost prikazuje u najgorem mogućem kontekstu.
Marikultura je djelatnost proizvodnje zdrave hrane, koja može biti potpuno oštećena neodgovornim pristupom ostalih djelatnosti i intenzivno trpi od samoonečišćenja kao npr. i turizam. Onečišćenja prouzročena otpadnim vodama gradova, nekontroliranom turističkom aktivnošću, industrijom, pod utjecajem intenzivnog i nekontroliranog poljodjelstva u obalnom pojasu, moguća su opasnost za kvalitetu svih morskih proizvoda pa tako i proizvoda iz marikulture.
Najbolji način za očuvanje visoke kvalitete morskih proizvoda može se riješiti zoniranjem obalnog pojasa i u kontekstu tog zoniranja treba odrediti zone za marikulturu. Definiranje zone s aspekta kvalitete akvatorija određujući nulto stanje, definicija pristupa obali radi postavljanja obalne infrastrukture i određivanje takvih akvatorija prostornim planovima može dovesti do izbjegavanja konflikta u iskorištavanju istih resursa u budućnosti. Prihvaćanjem lokacija prilazi se kontroli izvođenja marikulture putem programa praćenja, prepoznavanjem graničnih mjera zahvata, te definicijom mogućih korektivnih mjera, što je djelomično, ali ne i potpuno obuhvaćeno podzakonskim aktima.
Postavljeno u kontekstu zaštite obnovljivih resursa u zonama marikulture potrebno je u okvirima ovlaštenih tijela provoditi praćenje štetnih utjecaja drugih djelatnosti na žive organizme u zoni za marikulturu, kontrolom otpadnih voda u zoni, kontrolom emisije u tlo u zoni (pesticidi i gnojiva), sanitarnom kontrolom mora.

Ključne riječi

marikultura; zoniranje; obalna crta; izvori onečišćenja; kompetencija

Hrčak ID:

4627

URI

https://hrcak.srce.hr/4627

Datum izdavanja:

20.12.2001.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.802 *