Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

Temporomandibularne ozljede i poremećaji u sportu

Vjekoslav Jerolimov ; Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 507 Kb

str. 149-165

preuzimanja: 1.056

citiraj


Sažetak

Ozljede orofacijalnog sustava u sportu su učestale, ovisno o vrsti sportske discipline te drugim okolnostima. Temporomandibularne ozljede i poremećaji čine oko 2 do 6% svih orofacijalnih ozljeda, a rezultat su makrotrauma i mikrotrauma donje čeljusti, čeljusnog zgloba i okolnih anatomskih struktura. Posljedice takvih trauma raznovrsne su simptomatologije, koje mogu biti uzrokom privremenog ili trajnog prekida bavljenja sportom.
Većina ozljeda u sportu, pa tako i onih orofacijalnih te temporomandibularnih poremećaja, nastaje iz predvidivih razloga i na njih se može preventivno utjecati. U preventivne mjere spada korištenje različitih oblika zaštitnih sredstava: ekstraoralnih, interdentalnih (intraoralnih) i kombiniranih štitnika za usta i zube. Najširu uporabu imaju interdentalni štitnici, a oni mogu biti gotovi, polugotovi ili individualno izrađeni. Imaju raznovrsne uloge u sprječavanju ozljeda orofacijalnih tkiva u sportu, a korištenjem takvih štitnika učestalost se i težina orofacijalnih, odnosno temporomandibularnih, ozljeda znatno smanjuje.
Sportske ozljede, pa tako i one orofacijalnog sustava, bez obzira na to nastaju li u rekreativnom ili natjecateljskom sportu, zahtijevaju multidisciplinarni pristup, kako pri dijagnostici i liječenju, tako i u provođenju preventivnih mjera. Sportski liječnici, treneri, sportski djelatnici, roditelji i sami sportaši trebali bi se trajno educirati i upućivati u iznimnu važnost preventivnih mjera, pri čemu je uloga stomatologa u sportu nezaobilazna.

Ključne riječi

sport; temporomandibularne ozljede; temporomandibularni poremećaji; prevencija; individualni interdentalni štitnici

Hrčak ID:

51494

URI

https://hrcak.srce.hr/51494

Datum izdavanja:

12.4.2010.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.059 *