hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици

Gordana Siljanovska Davkova ; Pravni fakultet Justinijan Prvi, Sveučilište Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Makedonija

Puni tekst: makedonski, pdf (571 KB) str. 365-398 preuzimanja: 6.762* citiraj
APA 6th Edition
Siljanovska Davkova, G. (2011). Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2), 365-398. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/66871
MLA 8th Edition
Siljanovska Davkova, Gordana. "Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2, 2011, str. 365-398. https://hrcak.srce.hr/66871. Citirano 02.12.2020.
Chicago 17th Edition
Siljanovska Davkova, Gordana. "Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 61, br. 2 (2011): 365-398. https://hrcak.srce.hr/66871
Harvard
Siljanovska Davkova, G. (2011). 'Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици', Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61(2), str. 365-398. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/66871 (Datum pristupa: 02.12.2020.)
Vancouver
Siljanovska Davkova G. Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu [Internet]. 2011 [pristupljeno 02.12.2020.];61(2):365-398. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/66871
IEEE
G. Siljanovska Davkova, "Современи “модели” на организација на власта: дилеми и предизвици", Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol.61, br. 2, str. 365-398, 2011. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/66871. [Citirano: 02.12.2020.]

Sažetak
Авторката на овој труд има намера да покаже и да докаже дека традиционалната дихотомија: парламентарен–претседателски систем има релативна методолошка вредност, со оглед на хибридниот карактер на современите модели на организација на власта. Се разбира, ни македонскиот модел на организација на власта не е исклучок од ваквата констатација. Според неа, политичкиот систем не може и не треба да се сведе само на институционалната рамка, заради неговата поврзаност со цивилното општество и политичката култура, а особено со изборниот и партискиот систем.

Ključne riječi
демократија; владеење; парламентарен модел; претседателски модел

Hrčak ID: 66871

URI
https://hrcak.srce.hr/66871

[hrvatski] [engleski]

Posjeta: 7.352 *