Nova potencijalno invazivna vrsta u flori Hrvatske - Diospyros virginiana L. (virginijski dragun)
Ključne riječi:
alohtona vrsta, okolišna šteta, neofit, otok Koločep, potencijalno invazivan utjecaj, spontano pojavljivanje, virginijski dragunSažetak
Tijekom terenskih istraživanja provedenih od 2022. do 2023. godine na otoku Koločepu (Dubrovnik) primijećeno je spontano pojavljivanje alohtone vrste Diospyros virginiana L. (virginijski dragun) izvan područja uzgoja. Ova biljka u Hrvatskoj se koristi kao ukrasna biljka, dio je dendroflore parkova i sadi se otprilike od 1850-ih do 1950-ih godina u kontinentalnom i primorskom dijelu Hrvatske. Na otoku Koločepu navedena se vrsta počela spontano pojavljivati prije otprilike četiri godine na istočnoj strani ceste između glavnih naselja otoka, Gornjeg Čela i Donjeg Čela. Udomaćila se unutar poljoprivrednog staništa napuštenog maslinika površine oko 2900 m2. Parcela se više ne obrađuje i prekrivena je ruderalnom i korovnom vegetacijom, s biljnom zajednicom identificiranom kao Dauco majori-Foeniculetum vulgaris. Na tom području D. virginiana postiže prosječnu visinu od 1 do 2 metra, obavijajući i gušeći preostala stabla maslina (Olea europaea L.). Biljka se širi vegetativno i posjeduje snažan korijenski sustav koji se lateralno proteže nekoliko metara, potpuno prekrivajući područje. Osim toga, biljka se proširila u suhozidnu strukturu uz pješačke staze. U ovom istraživanju determinirana je vrsta Diospyros virginiana L. te su identificirani njena distribucija i načini širenja. Na otoku Koločepu vrsta je pokazala izrazit invazivni potencijal te se ponaša poput pionirske vrste koja naseljava napuštene poljoprivredne parcele (maslinike). Vrsta se trenutno širi isključivo vegetativno. Proces iskorjenjivanja trebalo bi provesti prije nego što dođe do diferencijacije na muške i ženske jedinke, a time i prije oprašivanja i formiranja plodova, odnosno generativnog razmnožavanja. U daljnjim istraživanjima potrebno je provesti detaljno višegodišnje fenološko praćenje ove vrste. Ovim radom želi se skrenuti pozornost široj znanstvenoj i stručnoj zajednici na potrebu praćenja ove vrste u antropogenim i napuštenim poljoprivrednim staništima.
Na prijedlog autora D. virginiana unesena je u bazu podataka Flora Croatica s oznakom 2.1.1.3, kao potencijalno invazivna vrsta, što će pružiti osnovu za buduće praćenje. S obzirom na njezin potencijalno invazivan utjecaj i štetu koju može prouzročiti okolišu, autori predlažu iskorjenjivanje vrste s područja prije nego se proširi na okolna područja.
Na prijedlog autora D. virginiana je unesena u bazu podataka Flora Croatica s oznakom 2.1.1.3, kao potencijalno invazivna, što će pružiti osnovu za buduće praćenje. S obzirom na njezin potencijalno invazivan utjecaj i štetu koju može prouzročiti okolišu, autori predlažu iskorjenjivanje vrste s područja prije nego se proširi na okolna područja.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2024 Mara Marić
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.