Medical racism
Ključne riječi:
medical racism, medical ethics, human experimentation, institutional racism, history of medicineSažetak
https://doi.org/10.21860/j.11.1.1
U radu su analizirani ključni primjeri neetičkog medicinskog eksperimentiranja na ljudima. Prvi dio se bavi rasizmom, njegovom ideologijom i povezanošću s pojmovima medicinskog rasizma. Koncepti rase koji su se prvi put pojavili tijekom kolonijalne ekspanzije definirani su slijedeći njihovo podrijetlo i funkciju, a ne filozofsku misao. Drugi dio govori o autonomiji pacijenata. To uključuje pravo na informirani pristanak, zaštitu privatnosti, pravo na povjerenje i probleme osoba s ograničenom autonomijom, a sve iz povijesne perspektive na medicinski rasizam. U ovom su dijelu odabrani slučajevi medicinskog rasizma pokazali da je razvoj zakonskih propisa i etičkih normi značajno utjecao na medicinsku praksu i zaštitu ispitanika. Povijesni dokazi svjedoče da je, čak i ako je postojala formalna zaštita, bilo odstupanja od nje. Odstupanja su bila usko povezana s društveno-političkom regulacijom i brzim razvojem medicine koji je bio korak ispred etičkih normi. Uz to, ratni zločini protiv čovječnosti bili su povezani s osobnim ideološkim orijentacijama liječnika čija su rasistička, diskriminirajuća uvjerenja bila daleko od medicinske etike i svrhe medicinske prakse. Na kraju se rad bavi pitanjima trebaju li se koristiti rezultati neetičkih i neznanstvenih eksperimenata i kako medicinski rasizam ugrožava ranjive skupine danas.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).