Jahr and Potter: Accidental Similarities?
Ključne riječi:
Potter, bridge bioethics, Jahr, bioethical imperative, similarity, content analysisSažetak
https://doi.org/10.21860/j.11.1.5
Člankom o znanosti preživljavanja, a kasnije i knjigom „Most prema budućnosti“, Potter je postao slavan upotrijebivši neologizam „bioetika“ i nakon toga poznat kao osnivač bioetike. Međutim, 43 godine prije Jahr je imao sličnu ideju i iznio je u članku „Bioetika: preispitivanje etičkih odnosa ljudi prema životinjama i biljkama (prevedeno s njemačkog)“. U radu predlažemo ispravljanje ideje da je Jahr samo preteča, a ne osnivač bioetike. Razmatramo bioetiku mosta Rensselaera Pottera kao vrlo sličnu Jahrovim mislima. Metodom „analize sadržaja“ napravljena je tablica koja uspoređuje teorijske sheme Pottera i Jahra, korelirajući kvalitativnom metaanalizom svaki odlomak Jahrova temeljnog teksta (1927.) s Potterovim analognim tekstom (1970.). Sličnost tekstova otkriva da je Potter, u teoriji, imao koristi od Jahrove utopije, namećući joj redukcionističko podrijetlo. Potter, prema tome, izražava etnološki vid jahrizma.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).