Space and Ethos; Fostering Supranational Citizenship in Urban Bioethics
Ključne riječi:
Ethos, public space, culture, synchoresis, citizenship, collective memorySažetak
https://doi.org/10.21860/j.11.1.6
Rad ispituje neraskidivu konceptualnu povezanost prostora i etosa s kulturom i građanstvom. Tvrdimo da je grad istaknuti prostor za razmjenu kodeksa ponašanja građana, uzimajući u obzir posebnosti svih grupa. Predlažemo i načine akademskog djelovanja, poput uvođenja bioetičkih principa u školovanje mladih, obrazovanje novih generacija stručnjaka u građevinskoj industriji i naglašavanje uloge bioetike u razumijevanju interakcije između izgrađenog okruženja i zdravlja, dobrobiti ljudi, produktivnosti, upotrebe energije i klimatskih promjena. Rad sadrži nekoliko prikaza urbanog prostora kako bi ilustrirao pojave, a odnosi se i na Solun, grad na sjeveru Grčke, spominjući ponašanje stanovnika ili djelovanje vlasti koji zlobno vrijeđaju povijesne tragove u gradu i njegovu kulturu. Konačno, predlažemo listu od deset točaka kako bismo razvili naše razumijevanje zašto su prostor i etos neraskidivo i kulturološki povezani kao osnovni bipolar urbane bioetike i tako promoviraju nadnacionalne standarde europskog građanstva. Ovih deset točaka svakako je relevantno i korisno za raspravu o ovoj temi, ali se razlikuju po dubini i domeni.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).