The Urban Ethics of an AI-powered Planetary Urbanization
Ključne riječi:
planetary urbanization, urban ethics, artificial intelligence, smart city, ethical algorithmsSažetak
https://doi.org/10.21860/j.11.1.11
Do 2100. svijet bi mogao biti u potpunosti urbaniziran osobama koje žive samo u gradovima. Ova neposredna stvarnost planetarne urbanizacije vjerojatno će dovesti do drastičnih okolišnih, ekonomskih i društvenih promjena, a sve će zauzvrat vjerojatno utjecati na prirodu ljudskih odnosa i njihovu interakciju u gradovima. Urbana etika stoga se bavi pitanjem kakvi bi trebali biti pravi odnosi među ljudima koji sve više nastanjuju gradove. Ovo se pitanje danas sastoji od porasta ‘pametnijih pametnih gradova’, gdje su urbane tehnologije omogućene umjetnom inteligencijom (UI) koja može osjetiti, pratiti, učiti, predvidjeti, a zatim pokušati kontrolirati ljudsko ponašanje. Brzo spajanje ovih triju razvoja, planetarne urbanizacije, urbane etike i pametnih gradova, čije upravljanje je potpomognuto umjetnom inteligencijom, otkriva nedovoljno istražen scenarij prepun novih društvenih obećanja prekrivenih mnogim moralnim opasnostima. U radu će se ispitati sljedeći scenarij, koji je uokviren sljedećim trima vektorima: (i) Kako urbano oblikuje etičko? (ii) Što je pametni grad kojim upravlja UI i kako utječe na sadašnji pojam planetarne urbanizacije? (iii) Kako pametni grad kojim upravlja UI mijenja etičko djelovanje i specifični načini na koji to čini? Zajedno, odgovori na ova pitanja započinju daljnje rasprave o urbanoj bioetici u miljeu gradova kojima upravlja UI.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).