K. MARX: PRIRODNA POVIJEST (EKOLOGIJA)
Ključne riječi:
prirodna povijest, ekologija, evolucionizam, tehnologizam, transhumanizam, tehnologija, humanizamSažetak
Polazeći od Fosterove (2000) dalekosežne teze da je Marxova sintagma ‘prirodna povijest’ (metabolički odnos prirode i čovjeka) polaznica one ekologije koja nije antiracionalistička i idealistička, ukazuje se na suvremena teorijska i politička usmjerenja u tom pravcu: 1) Marx je svoju koncepciju kao nastavak pozitivnih strana Darwinova evolucionizma potvrđivao u isto vrijeme kada je dokazana Darwinova teorija u znanostima (geologija, fizika, antropologija, biologija) i odmah se usmjerio k hipotezi povezanosti s ljudskim radom. Tako je on Darwinov pojam ‘prirodna tehnologija’ prenio na područje razvoja rada, tj. ljudske tehnologije. Na taj način ekologija je tumačenje odnosa između prirode i čovjeka kao metaboličkog odnosa, što pridaje ljudskoj tehnologiji medijacijsku ulogu; 2) Danas postoje u tom smislu mnoge organizacije s nazivom ‘ekosocijalizam’; 3) Da bi se shvatilo pravo Marxovo tumačenje uloge tehnologije u smislu eliminacije tehnologizma navodi se niz negativnih posljedica na području istraživanja kiborgizacije i robotizacije, a osobito se ukazuje na ekstremizme njihove filozofije – filozofije transhumanizma.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).