Sestrinstvo – ženska profesija?
Ključne riječi:
sestrinstvo, medicinski tehničar, stereotipi, ženska profesija, feminizacija sestrinstva, segregacijaSažetak
Činjenica da je u sestrinstvu zaposleno više žena nego muškaraca može dovesti do pretpostavke da je ovo ženska profesija, a sam rodno određujući naziv ove profesije dodatno podupire takve stavove. Društvena podjela uloga na ženske i muške možda nigdje drugdje nije toliko vidljiva koliko u sestrinstvu. Netočna je pretpostavka da je sestrinstvo oduvijek bilo “žensko” zanimanje, što potvrđuju povijesni zapisi, a tek je u 19. stoljeću utemeljiteljica modernog sestrinstva Florence Nightingale svojim uvjerenjem da je briga i njega za bolesne rezervirana za žene dovela do feminizacije sestrinstva. Iako je danas broj medicinskih tehničara veći negoli u 19. stoljeću, još uvijek se oni na svojim radnim mjestima, ali i u društvu, susreću s brojnim stereotipima.
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).