Etički problemi vezani uz korištenje komercijalno dostupnih nosivih uređaja kod djece
Informirani pristanak, život u centru pažnje i pravo na otvorenu budućnost
Ključne riječi:
nosivi uređaji, etika, djeca, privatnost, veliki podaci, informirani pristanak, pravo na otvorenu budućnost, život u centru pažnjeSažetak
https://doi.org/10.21860/j.13.1.1
Nosiva i mobilna tehnologija značajno su napredovale tijekom proteklog desetljeća i dobile su novu ulogu - više ne unaprjeđuju zdrave životne navike, već nadgledavaju i liječe bolesti. S druge strane, rasprava o etičkom korištenju takvih komercijalnih tehnologija među populacijom, posebice maloljetnicima, značajno kaska. U ovom ćemo radu najprije sažeti glavna etička pitanja koja se pojavljuju kad djeca koriste komercijalno dostupnu nosivu tehnologiju s naglaskom na pametne satove. Istaknut ćemo probleme vezane uz proces davanja pristanka, smanjivanje rizika te moguće probleme vezane uz povjerljivost i privatnost, kao i moguće terapeutske zablude kad se uređaji koriste bez liječničkog savjetovanja. Zatim ćemo kroz značajan misaoni pokus navesti daljnja etička pitanja vezana uz maloljetničko korištenje nosivih uređaja. Primarno se to odnosi na pitanje informiranog pristanka kod maloljetnika, toga da ih se prisiljava da žive u centru pažnje, i ugrožavanje njihova prava na otvorenu budućnost. Zaključit ćemo rad mišljenjem da ublažavanje mogućih zamki i unaprjeđivanje prednosti nosive tehnologije, posebno za maloljetnike, zahtijeva hrabre i iscrpne moralne rasprave.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).