Studija o namjeri i iskustvu korištenja metaverzuma
Ključne riječi:
metaverzum, online obrazovanje, virtualna stvarnost, proširena stvarnost, umjetna inteligencijaSažetak
https://doi.org/10.21860/j.13.1.10
Zbog napretka informacijskih i komunikacijskih tehnologija tijekom četvrte industrijske revolucije, umjetna inteligencija imala je veliki utjecaj na politiku, ekonomiju, kulturu i umjetničke industrije. Kako su aktivnosti “licem u lice” opadale tijekom pandemije COVID-19, a video konferencije su se razvijale, pojavila se nova platforma naziva metaverzum. Metaverzum je digitalna komunikacijska tehnologija koja je postala poznata javnosti kroz igre i zabavu, i ista se postepeno širi. Metaverzum nudi i nove obrazovne metode. Za industrije s velikom dodanom vrijednošću, metaverzum služi za smještanje vještih stručnjaka tijekom skraćenog perioda treniranja. U polju obrazovanja, platforma multiverzuma koristi se u skladu s tvrtkama za informacijske tehnologije. Primjeri uključuju ceremoniju dobrodošlice, promociju, sajam zanimanja, iskustveno učenje u muzejima i izložbu diplomskih radova koji prikazuju virtualni svijet kroz metaverzum. U ovom se radu proučavalo iskustvo studenata u korištenju metaverzuma kako bi se ustvrdilo njihovu svijest i iskustvo s metaverzumom. S obzirom na potencijal platforme multiverzuma, namjeru generacije MZ (milenijalci i generacija Z) da ga koristi i njihovo iskustvo s njim, očekuje se da će ova studija doprinijeti razvoju metaverzuma.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).