Životinje i mi, mi kao životinje
Ključne riječi:
životinjska etika, neljudske životinje, dobrobit, patnja, životinjski drugovi, filozofske misliSažetak
https://doi.org/10.21860/j.14.1.8
U polju životinjske etike u filozofiji niknuli su mnogi pristupi otkako je ono ponovno zaživjelo. Knjiga Životi životinja J. M. Coetzeeja služi kao središte ove rasprave. Iznesena su dva oprečna odgovora Coetzeejevu radu. Prvi odgovor koristi tradicionalan pristup problematici životinja, onaj koji želi zaustaviti patnju, popraviti dobrobit životinja i odbaciti specizam. Drugi je odgovor radikalniji i naglašava kako se pitanje životinja ne bavi samo životinjama, već i nama, ljudskim životinjama. Ovaj pristup pomaže naglasiti složenost pitanja životinja i pripisuje ograničenje fenomenu težine stvarnosti.
##submission.downloads##
Objavljeno
2023-10-05
Broj časopisa
Rubrika
(Bio)etika životinja
Autorska prava
Autori koji objavljuju u ovom časopisu slažu se sa slijedećim uvjetima:
- Autori zadržavaju autorska prava i dodjeljuju pravo časopisu na prvo objavljivanje uz istovremeno uvažavanje Creative Commons Attribution License koje omogućava drugima da dijele rad uz priznavanje njegova autorstva i početne objave u ovom časopisu.
- Autori mogu sklopiti zasebne, dodatne ugovorne dogovore o neekskluzivnoj distribuciji objavljene verzije rada (npr. objaviti ga u repozitoriju institucije ili ga objaviti u knjizi), uz priznavanje da je njegova početna objava bila u ovom časopisu.
- Autorima je dopušteno i ohrabruje ih se da objavljuju svoje radove putem društvenih mreža (npr. u repozitoriju institucije ili na njenim internetskim stranicama) prije i za vrijeme prijave obzirom da to može doprinijeti produktivnoj razmijeni te ranijeg i većeg citiranja objavljenog rada (Vidjeti: The Effect of Open Access).