Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Arhitektonsko projektiranje - prapočetak održive gradnje

Jasmina Ovčar ; Auto-projekt, Čakovec, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski doc 1.205 Kb

str. 95-104

preuzimanja: 1.353

citiraj


Sažetak

Arhitektonsko projektiranje prapočetak je svake gradnje. Kad je u pitanju održiva gradnja, tada je osnovni princip i pristup projektiranju još složeniji, a postavke iz arhitektonskih projekata osnova su uspješno realizirane nisko-energetske ili pasivne građevine.
Arhitekti u svom pristupu kreću od želja investitora, usklađuju ih s odrednicama proizašlim iz prostornih planova i posebnim uvjetima gradnje, uključuju svoje znanje te projektantsku vještinu i kreativnost kako bi dosegli što viši stupanj sinteze funkcionalne, konstruktivne i estetske vrijednosti.
U današnje vrijeme taj je zadatak znatno proširen; od sve je veće važnosti pitanje cijene gradnje, troškova korištenja i održavanja građevine, iskorištavanje potencijala obnovljivih izvora energije, smanjenje korištenja neobnovljivih izvora energije, smanjenje toplinskih gubitaka građevine, korištenje potencijala „iskorištenog“ zraka itd. U tom pogledu elektro i strojarske instalacije građevine postigle su golem razvoj i pružaju raznolike mogućnosti.
Međutim, koriste li se tehnički i tehnološki unaprijeđene, te nove metode u službi novoizgrađenih građevina, a da se pri tom nije krenulo od kvalitetnog i prilagođenog projektnog rješenja, rezultat će izostati. Ispravnim pristupom i kvalitetnim arhitektonskim rješenjem može se znatno utjecati na smanjenje toplinskih transmisijskih gubitaka građevine.
Početni parametri arhitektonskog projekta održive gradnje su:
1) orijentacija
2) oblik građevine
3) optimalno tlocrtno rješenje
4) toplinsko zoniranje unutarnjeg prostora
5) iskorištavanje odbitaka sunčevog zračenja kroz ostakljenje
6) spremanje sunčeve energije
7) kvalitetno rješenje arhitektonskih detalja i spojeva
8) tehnologija izgradnje
9) toplinska izolacija
10) izvedba vrata i prozora
11) zaštita od ljetnog pregrijavanja

Ovaj rad obuhvaća osnovna polazišta projektiranja – orijentaciju, oblik građevine, optimalno tlocrtno rješenje, toplinsko zoniranje unutarnjeg prostora te iskorištavanje odbitaka sunčevog zračenja kroz ostakljenje. To su elementi koji se za projektiranu građevinu održive gradnje koncipiraju već na razini idejnih skica, pa su stoga zanimljivi u edukaciji potencijalnih investitora, budući da oblikuju njihovu svijest i očekivanja.

Ključne riječi

održiva gradnja; arhitektonsko projektiranje; orijentacija; oblik građevine; tlocrtno rješenje; sunčeva energija

Hrčak ID:

71332

URI

https://hrcak.srce.hr/71332

Datum izdavanja:

30.6.2011.

Posjeta: 2.505 *