Arti musices, Vol. 42 No. 1, 2011.
Original scientific paper
Nepoznata pisma Jakova Gotovca, Borisa Papandopula i Josipa Štolcera Slavenskog u Arhivu Borisa Gajdarova (Iz povijesti bugarsko-hrvatskih glazbenih veza od 20-ih do 40-ih godina 20. stoljeća)
Rozalina Spasova
; Lom, Bulgaria
Stefanka Georgieva
orcid.org/0000-0001-6229-0160
; Stara Zagora, Bulgaria
Abstract
Ovaj je članak zasnovan na djelomično sačuvanoj korespondenciji bugarskog urednika i učitelja glazbe Borisa Gajdarova s hrvatskim skladateljima Jakovom Gotovcem, Borisom Papandopulom i Josipom Slavenskim, te se njime pokušavaju rekonstruirati njihovi dugovječni profesionalni kontakti. U žarištu ove kreativne razmjene bila je glazbena periodička edicija Junošeski drugar, što ga je Gajdarov objavljivao u razdoblju 1926.-1948., a koji je sadržavao i skladbe onodobnih hrvatskih skladatelja. Znatan dio tih djela našao je svoje mjesto na repertoarima bugarskih zborskih društava u razdoblju od 20-ih do 40-ih godina 20. stoljeća.
Predstavljene su i druge inicijative B. Gajdarova, kojima je nastojao uspostaviti bliže kontakte među glazbenicima dviju zemalja. Mešu njima najdinamičniji i najbliži oblik glazbene komunikacije s publikom bila je potpora razmjeni koncerata pjevačkih društava. Zahvaljujući naporima profesionalnih glazbenih udruženja i pojedinih glazbenika, poput Gotovca, Papandopula i dr., otvorile su se mogućnosti međusobnog upoznavanja glazbenih djela bugarskih i hrvatskih skladatelja. Vrhunac ovih nastojanja bila je izvedba Gotovčeve opere Ero s onoga svijeta u Sofiji 1940. godine.
Izdavačka djelatnost Borisa Gajdarova tek je dio širokog spektra kreativnih kontakata između bugarskih i hrvatskih glazbenika, koji pokazuju da takve inicijative mogu poteći iz malih sredina, kakva je bila Lom na Dunavu, gdje je Gajdarov djelovao cijelog života, te da mogu ostaviti traga u povijesti glazbeno-kulturnih odnosa.
Keywords
Hrčak ID:
74533
URI
Publication date:
1.6.2011.
Visits: 3.586 *