Esej
Zdravstveno-prosvjetiteljski rad doktora Lovre Dojmija na području Hercegovine
Ajnija Omanić
; Institut za socijalnu medicinu. Medicinski fakultet. Univerzitet u Sarajevu, Sarajevo, BiH
Sažetak
Jedan od najpoznatijih sljedbenika socijalno-medicinskih ideja dr. Andrije Štampara u Hercegovini između dvaju ratova bio je dr. je Lovro Dojmi, dugogodišnji direktor Doma Narodnog zdravlja u Mostaru (1930. – 1943.) i profesor praktične nastave iz higijene za učenike gimnazije u Mostaru. Rođen je na Visu 1899. godine. Medicinski fakultet završio je u Padovi 1924. godine. Radio je kao liječnik opće medicine u Dubrovniku (1925. – 1926.), asistent u Kiruškoj bolnici u Sarajevu 1926., suradnik Higijenskog zavoda u Sarajevu (1928.), koordinator ekipe u borbi protiv luesa u Tuzli 1929., pomoćnik upravitelja Doma zdravlja u Livnu, poslije i upravitelj, a 25. siječnja 1931. došao je u Mostar i radio kao školski liječnik. Bio je upravitelj Doma narodnog zdravlja u Mostaru (1931. – 1943.).
U radu je prikazan zdravstveno-prosvjetni rad dr. Lovre Dojmija preko zdravstvene publicistike, zdravstvenog i stručnog predavanja i usavršavanja zdravstvenih radnika iz područja prevencije tuberkuloze, luesa, infestacija, zdrave prehrane, navika koje unaprjeđuju zdravlje. U parku Doma narodnog zdravlja u Mostaru uzgajao je ribice Gambusia affinis koje je donio iz Italije sa željom da ih razmnoži po Hercegovini. Te su ribice uništavale larve komaraca koji prenose malariju, bolest koja je u to doba bila česta u ovom kraju.
Cilj je ovog rada bio pridonijeti rasvjetljavanju lika i djela dr. Lovre Dojmija iza kojega je ostala neobjavljena monografija Moja dugogodišnja iskustva o metodici rada na zdravstvenom prosvjećivanju, koja je kao dar ostala u posjedu autorice ovog članka.
Izvor podataka je neobjavljeno monografsko djelo.
Ključne riječi
povijest medicine; XX. stoljeće; zdravstveno prosvjećivanje; zdravstvena publicistika; epidemiologija; sifilis; malarija; Hercegovina
Hrčak ID:
82635
URI
Datum izdavanja:
15.12.2005.
Posjeta: 2.062 *