Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Kirurški postupci podizanja dna sinusa (sinus lifting) s ugradnjom usatka u području gornje čeljusti

Jurica Krhen


Puni tekst: hrvatski pdf 68 Kb

str. 257-257

preuzimanja: 859

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 85 Kb

str. 257-258

preuzimanja: 895

citiraj


Sažetak

Implantoprotetska rehabilitacija u gornjoj čeljusti u velikom je broju slučajeva otežana jer nastaje opsežna resorbcija kosti kao posljedica pneumatizacije maksilarnoga sinusa nakon gubitka zubi. Operativna tehnika podizanja dna sinusa sastoji u tome da se podigne sinusno dno prema kranijalno i nadogradi koštani defekt kako bi se stvorila dovoljna visina i širina alveolarnoga grebena za ugradnju usatka. Materijal kojim se nadograđuje koštani defekt jest kombinacija autologne kosti s heterolognom kosti, u ovom je slučaju neproteinizirana goveđa kost (Bio-Oss) u granulama. Omjer miješanja autologne i heterologne kosti u odnosu 20:80 pokazuju dobre kliničke rezultate. Izbor tehnike podizanja dna sinusa određuje visina alveolarnoga grebena, odnosno dna sinusa. Ako je visina koštanoga grebena <4 mm, biramo bočni pristup u sinus kroz trepanacijski otvor, s podizanjem bočne koštane lamele u sinus i nadogradnjom koštanoga defekta, te odgođenom implantacijom nakon 6-9 mjeseci.
Visina koštanoga grebena >4 mm određuje bočni pristup u sinus s nadogradnjom koštanoga defekta i istodobnom implantacijom. U oba postupka bočnoga pristupa sinusnoj šupljini koštani se defekt pokriva bioresorptivnom kolagen membranom (Bio-Gide).
U slučaju visine koštanoga grebena > 6-7 mm, primjenjuje se tzv. ostetom tehnika podizanja dna sinusa kroz ležište usatka i istodobnom implantacijom. Ta je metoda unutarnja, za razliku od ostalih koje su vanjske.
Kirurškim metodama podizanja dna sinusa postiže se povećani čeljusni greben u gornjoj čeljusti. Dovoljno dugački i široki usadci ugrađeni u takvu kost sposobni su izdržati jake žvačne sile toga područja i vratiti pacijentu funkcionalnost te fonetski i estetski nedostatak uzrokovan gubitkom stražnjh zuba gornje čeljusti.

Ključne riječi

Hrčak ID:

604

URI

https://hrcak.srce.hr/604

Datum izdavanja:

15.12.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.177 *