Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Otkrivanje dehiscencije uporabom video crteža obogaćenih slika prikupljenih intraoralnim detektorom vrste CCD(*}

Allan G. Farman ; School of Dentistry The University of Louisville, Louisville, Kentucky 40292, USA
John A. Benkovich ; School of Dentistry The University of Louisville, Louisville, Kentucky 40292, USA
Taeko T. Farman ; School of Dentistry The University of Louisville, Louisville, Kentucky 40292, USA


Puni tekst: hrvatski pdf 13.427 Kb

str. 537-546

preuzimanja: 478

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 13.427 Kb

str. 537-546

preuzimanja: 439

citiraj


Sažetak

Ciljevi: Radiografsko određivanje dehiscencije u alveolarnoj kosti koja graniči sa zubom problematično je ako se ne događa u vremenskim razmacima i ne može biti prikazano radiografskom suptrakcijom. Ova je studija provedena kako bi se ustanovilo može li obogaćenje digitalno prikupljenih slika omogućiti da se otkriju ta stanja. Metode: Kao ispitni model poslužili su svježi, nebalzamirani mrtvi zubni uzorci. Zabilježena su područja prirodne dehiscencije. U slučaju izostanka prirodne dehiscencije, defekti su stvarani u regijama bukalne ili labijalno alveolarne kosti skalpelom veličine 15. Tako uzrokovani defekti bili su kategorizirani kao “prirodna simulacija ” ili “dobro definirani”. Ostala područja ostavljena su netaknutima da posluže kao normalne kontrolne vrijednosti. Periapikalne radiografije bile su izrađene sustavom RVG-S® s generatorom X-zraka Iris 70® (Trophy Radiologie, Vincennes, France). Projekciona geometrija i parametri ekspozicije bili su održavani stalnima. Šestorica stomatologa bili su promatrači. Oni su svaki zasebno, pod jednakim uvjetima promatranja ispitali otisnute video crteže obogaćenih slika.
Rezultati: Učinak postojanja i tipa defekata alveolarne kosti bio je statistički značajan (p<0,002), no način obogaćivanja kontrasta slike
nije imao veći utjecaj (p>0,05). Ukupna osjetljivost za detekciju koštanih defekata bila je samo 30%, uz specifičnost od 79% i ukupnu točnost od 48%. Zaključci: Neovisno o načinu obogaćivanja kontrasta, video ispisi digitalnog očitavanja slika zuba okruženog s kosti pokazali su malu osjetljivost za detekciju prirodno nastalih pojava dehiscencije i za izrađene defekte u svrhu simuliranja toga stanja.

Ključne riječi

zjapljenje; obogaćivanje digitalne slike; periodontium; dentalna radiografija

Hrčak ID:

98247

URI

https://hrcak.srce.hr/98247

Datum izdavanja:

15.12.1998.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.820 *