Natura Croatica, Vol. 13 No. 2, 2004.
Izvorni znanstveni članak
Važnost tla za rast bijelog tartufa (Tuber magnatum) u motovunskoj šumi, Istra
G. Bragato
B. Sladonja
Đ. Peršurić
Sažetak
Miješana motovunska hrastova šuma jedno je od najznačajnijih područja za sakupljanje bijelog tartufa (Tuber magnatum Pico) u Istri. Motovunska šuma pokriva područje od 900 ha u dolini rijeke Mirne, koja utiče u Jadransko more prolazeći kroz brežuljkasti pejzaž stvoren sedimentacijskim procesima na trijas-eocenskoj vapnenačkoj podlozi i eocen-oligocenskim fliš procesima. Bijeli tartuf pronalazi se samo u nizinskom dijelu doline, a pronađene količine u zadnjih nekoliko godina opadaju.
Istraživanje je obavljeno s ciljem da se utvrde karakteristike tla u području Motovuna pogodnog za rast tartufa, i da se pokuša objasniti uzrok pada u njihovoj proizvodnji. Karpofore bijelog tartufa ne pronalaze se u cijelom riječnom području, zato je motovunska šuma podijeljena u produktivna, neproduktivna i povremeno produktivna područja. Produktivna područja u donjem dijelu šume uspoređena su s manje vlažnim, tanjim i bolje razvijenim neproduktivnim područjima na padinama. Sva tla u nizinskom dijelu doline su debela i slabo razvijena zahvaljujući stalnom spuštanju finog sedimenta s padina, ali su samo neproduktivna područja karakterizirana vodenim zasićenjem u nekim periodima u godini. Usporedba tala dokazala je potrebu bijelog tartufa za vlažnim, dobro dreniranim i lužnatim tlom, uz specifične zahtjeve za dobrim prozračivanjem i rahlošću.
Tlo pogodno za rast bijelog tartufa ne smije biti previše suho, ni previše vlažno. Smatramo da je u motovunskoj šumi došlo do pada proizvodnje bijelog tartufa zbog niza javnih radova koji su promijenili vodni režim područja uzrokujući sušenje šumskog tla.
Ključne riječi
Tuber magnatum; tlo; motovunska šuma; Hrvatska
Hrčak ID:
10662
URI
Datum izdavanja:
30.6.2004.
Posjeta: 7.371 *