Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Bioetičke konotacije interneta

Suzana Vuletić orcid id orcid.org/0000-0002-5629-6635 ; Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Đakovo, Hrvatska
Ana Jeličić ; Sveučilišni odjel za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu, Spilt, Hrvatska
Silvana Karačić orcid id orcid.org/0000-0003-2170-5432 ; Ulica domovinske zahvalnosti 1, 21224 Trogir, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 310 Kb

str. 525-558

preuzimanja: 1.038

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 310 Kb

str. 525-558

preuzimanja: 546

citiraj


Sažetak

Živimo u informatičkom društvu u kojemu su nagli razvoj digitalne tehnologije i pristup globalnoj internetskoj mreži značajno obilježili život suvremenoga čovjeka. Pružajući mu brojne mogućnosti: nove načine spoznavanja, informiranja, poslovanja, komuniciranja, druženja i zabavljanja, ustaljeni obrasci preselili su se u imaginarni prostor 'cyberspace-a'. On je potaknuo pitanja koja koincidiraju s aktualnim bioetičkim dilemama internetskih konotacija: stvaranja novoga psihološkog prostora, modificirane percepcije stvarnosti, virtualizacije zbilje, fragmentacije osobnosti, simuliranoga identiteta, otuđene naravi međuljudske komunikacije i novih načina izražavanja koji mogu povećati individualističko otuđenje i egocentrizam.
Pristup internetskim sadržajima može proizvesti pozitivne i negativne učinke na duševni, moralni i društveni razvitak osoba koje su postale izloženije etičkim opasnostima koje vrebaju na internetu. Posebno vulnerabilnu skupinu čine djeca i adolescenti, kojima je internet postao najpopularniji medij nezaobilaznoga izvora zabave u konzumiranju slobodnoga vremena. Internet ima priliku obogatiti njihove živote, ali može im također neprimjerenim etičkim sadržajima potaknuti nepoželjne oblike ponašanja, uvući ih u konzumizam, gurnuti u izoliranost internetske ovisnosti i učiniti podložnima novim oblicima internetskoga nasilja/'cyber'-kriminala.
To je bio povod da se provede istraživanje „Ovisnost adolescenata o internetu“, kojemu je cilj utvrditi postojanje razlike etičkih i moralnih norma primanja i slanja neadekvatnih internetskih sadržaja između adolescenta. S obzirom na dobivene značajne statističke razlike, nužno je ukazati na bioetičke zaštitne smjernice odgovornoga pristupa i uporabe internetskih sadržaja. Stoga je potrebno, s razvojem informatičke tehnologije, razvijati i etiku medija te razvijati kritički stav prema sadržajima koji se internetski prenose u svrhu očuvanja dostojanstva ljudske osobe.

Ključne riječi

internet; digitalna generacija; 'cyberspace'; zloporaba interneta; internetsko nasilje; 'cyber'-kriminal; zaštitne smjernice; odgovoran pristup; etika medija

Hrčak ID:

134085

URI

https://hrcak.srce.hr/134085

Datum izdavanja:

9.2.2015.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.933 *