Izvorni znanstveni članak
Položaj pučke pobožnosti prema konstituciji Sacrosanctum concilium
Josip Šimić
Sažetak
"Sacrosanctum concilium" se raspravljajući o liturgiji dotiče i izvanliturgijske pobožnosti, koju naziva "pia exercitia" (brr. 13,1 i 37). "Pia exercitia" pokriva svu onu pobožnost kršćanskog naroda koja ne spada u liturgiju, a u kojoj vrlo važno mjesto ima i "pučka pobožnost". Prije Sabora i u vrijeme njegove priprave izvanliturgijska, posebno pučka pobožnost bila je izvrgnuta žestokom udaru mnogih kritičara, posebno nekih istaknutih predstavnika liturgijskog pokreta. I sam papa Ivan XXIII. o njoj je više puta kritički progovorio. Schema I. konstitucije o liturgiji govoreći o pučkoj pobožnosti i njenom usklađivanju s liturgijom posebno se nadahnula okružnicama pape Pija XII.: "Summi Pontificatus", "Mediator Dei", "Musicae sacrae disciplina", zatim uputama Kongregacije za obrede: "De musica sacra et de sacra liturgia ad mentem litterarum encyclicarum Pii XII. papae 'Musicae sacrae disciplina' et 'Mediataor Dei'" i "De ordine Hebdomadae sanctae rite peragendo", kao i na CIC 1917. cc.1259, § 1; 1261, § 1 i 1367, § 3.
Kroz četrdeset godina nakon Sabora o pučkoj pobožnosti progovorili su izrazito pozitivno pape Pavao VI. i Ivan Pavao II., rimske kongregacije, Sinoda biskupa, Celam, biskupske konferencije i pojedini biskupi. O njoj je napisano mnoštvo knjiga i rasprava. Sve to, a posebno četrdesetogodišnja obljetnica konstitucije o liturgiji potaklo je pisca da u tom koncilskom dokumentu pokuša otkriti "magnam chartam" kasnijeg procvata pučke pobožnosti i njenog izrazito pozitivnog vrednovanja od strane crkvenog učiteljstva. Uz izraz "pia exercitia", koji otkrivamo u predsaborskom učiteljstvu, "Sacrosanctum concilium" upotrebljava i neke druge opisne nazive, uz one pozitivne i neke negativne. Mjesni biskupi imaju zadaću ispitivati i odobravati različite oblike pučke pobožnosti i pučkog crkvenog pjevanja. Ovdje se konstitucija nadahnjuje na prethodnom crkvenom učiteljstvu i na zakoniku crkvenog prava.
Analiza stavova "Sacrosanctum concilium" dovodi nas do sljedećih zaključaka: 1. u Crkvi uz liturgijski kult postoji i onaj izvanliturgijski (SC 9); 2. izvanliturgijski kult konsitucija naziva "pia exercitia" (SC 13,1); 3. pučka pobožnost sastavni je dio izvanliturgijskog kulta (SC 9 i 12); 4. pučko pjevanje sastavni je dio pučke pobožnosti (SC 118); 5. pučka pobožnost, ukoliko je sukladna crkvenim propisima i bez problematičnih mjesta, dobro je došla (SC 13 i 37-40); 6. svaka izvanliturgijska pobožnost, pa tako i pučka pobožnost treba se nadahnjivati na liturgiji i vjernike upućivati na liturgiju i Krista koji je njeno središte (SC13,3 i 37).
Ključne riječi
Hrčak ID:
1154
URI
Datum izdavanja:
3.9.2004.
Posjeta: 2.138 *