Skip to the main content

Original scientific paper

Pogodnosti tla Istre za vinogradarsku proizvodnju

David Gluhić ; Institut za poljoprivredu i turizam Poreč


Full text: croatian pdf 214 Kb

page 29-54

downloads: 1.477

cite

Full text: english pdf 214 Kb

page 54-54

downloads: 1.624

cite


Abstract

Područje Istre je regija sa povijesnom tradicijom uzgoja vinove loze. Prvi nalazi o uzgoju vinove loze potiču još iz vremena Rimskog carstva. Svoj vrhunac u uzgoju vinove loze, Istra dostiže u periodu pred II. Svjetskim ratom kada na području Istre ima oko 66.000 ha vinograda. Nakon II. Svijetskog rata, površina se značajno smanjuje te danas u Istri imamo oko 6.000 ha vinograda.
Promjenom države politike prema razvoju vinogradarstva, na području Istre počinje obnova vinogradarske proizvodnje i sadnja novih površina. Prilikom podizanja novih vinograda proizvođači se susreću sa nizom problema. Jedan od vodećih problema je izbor lokacije i karkateristike tla za uzgoj vinove loze.
Na prodručju Istarskog poluotoka, 4 su dominantna tipa tla na kojima se uzgaja vinova loza. To su tla koja su porijeklom nastala iz crvenica, smeđeg tla na vapnencu, rendzine i smonice na laporu. Svako tlo ima svoje izvorne specifičnosti, koje nasljeđuje i tlo koje iz njega nastaje. Ostali tipovi tla, vrlo se rijetko koriste za uzgoj vinove loze. U ovom radu su obrađ ena osnovna kemijska svojstva navedenih tipova tla s posebnim osvrtom na riješenje nepovoljnih karakteristika.
Sve kemijske analize tla, izvršene su u Pedološkom laboratoriju Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču. Obrađeni su slijedeći parametri: pH vrijednost tla (u vodi i KCl-u), količina biljci pristupačnog fosfora i kalija, ukupna količina dušika, količina humusa u tlu, te prema potrebi i količina karbonata i hidrolitski aciditet tla.

Keywords

tlo; vinova loza; crvenica; smeđe tlo na vapnencu; rendzine; smonice na laporu; Malvazija Istarska bijela; Istra

Hrčak ID:

164292

URI

https://hrcak.srce.hr/164292

Publication date:

10.11.2005.

Article data in other languages: english

Visits: 3.826 *