Prethodno priopćenje
Segmentiranje tržišta temeljeno na etnocentričnim stavovima
Jasna Horvat
; Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Ekonomski fakultet u Osijeku, Osijek, Hrvatska
Biserka Orešković
; Saponia d.d., Osijek, Hrvatska
Josipa Forjan
Sažetak
Istraživanje o sklonostima pri kupnji domaćih proizvoda orijentiralo se na analiziranje stavova domaćih potrošača o proizvodima široke potrošnje. Kako je “domaći kupac” iznimno širok pojam, istraživanjem o sklonostima pri kupnji domaćih proizvoda široke potrošnje analiziran je isključivo segment ženske, urbane populacije.
Pri postupcima planiranja istraživanja krenulo se od promišljanja pojma
“etnocentrizam” i promatranja domaćeg proizvoda kao specifičnog segmenta ponude na globalnom tržištu. Usmjerenost na analizu stavova prema domaćim proizvodima bila je dvojaka: varijablama konstruiranim u upitniku mjerili su se stavovi žena potrošača ne samo o potrošačkom
etnocentrizmu nego i o potrošačkom ponašanju.
Nakon provedene deskriptivne statističke analize, metodama multivariatne statistike (faktorska i klaster analiza) testirani su kreirani mjerni instrumenti (faktorska analiza), a potom je, na temelju konačne inačice mjernoga instrumenta provedeno segmentiranje populacije (klaster analizom) i opisivanje detektiranih segmenata. Faktorskom analizom izdvojena su dva faktora, od kojih prvi faktor (faktor potrošačkog etnocentrizma) bilježi i visok Cronbach’s alpha (0,8621) koeficijent. Klastriranjem su izdvojena tri klastera žena potrošača, te je detaljno komentirana razlika u potrošačkim i etnocentrističkim stavovima svakog od izdvojenih klastera.
Ključne riječi
potrošački etnocentrizam; mjerni instrument; multivariatna statistika; potrošački segmenti
Hrčak ID:
199730
URI
Datum izdavanja:
15.12.2006.
Posjeta: 1.194 *