Sažetak sa skupa
Usporedna raščlamba mogućih komplikacija tijekom oralnokirurških zahvata u općoj endotrahealnoj i kratkotrajnoj inhalacijskoj anesteziji
Sebastijan Sandev
Goran Knežević
Sažetak
Svrha je rada bila istražiti brojnost mogućih komplikacija prigodom oralnokirurških zahvata u dvjema skupinama redom pristiglih pacijenata. Pacijenti prve skupine bili su tretirani u općoj kratkotrajnoj inhalacijskoj anesteziji, tj. inhalacijskoj sedaciji, a na pacijentima druge skupine oralnokirurški zahvati rađeni su u općoj inhalacijskoj anesteziji uz intubaciju. Rezultati praćenja parametara općega fiziološkog statusa i lokalnih komplikacija pri radu bilježeni su u unaprijed pripremljen upitnik. U skupini pacijenata u inhalacijskoj sedaciji utvrdili smo veću čestoću povišenoga tlaka, ubrzanoga bila, niske oksigenacije, lomljenja zuba prigodom vađenja, pojačanoga krvarenja za vrijeme i nakon zahvata, poteškoća s disanjem zbog krvi i sekreta u dišnome traktu, postojanje stranoga tijela u dišnome traktu, nagnječenja mekih tkiva usne šupljine. Povraćanje nakon zahvata bilo je češće u skupini pacijenata u općoj inhalacijskoj anesteziji uz intubaciju, što je posljedica dužega trajanja i veće dubine anestezije. Rezultati istraživanja u usporedbi s iskustvima i istraživanjima dostupnima u literaturi upućuju na oprezniji pristup inhalacijskoj sedaciji i potrebu za daljnjim podrobnijim istraživanjima toga područja.
Istraživanje je pokazalo da se tijekom kratkotrajne inhalacijske anestezije mogu očekivati opće i lokalne komplikacije koje mogu ugroziti pacijentovo zdravlje.
Svaka ozbiljnija komplikacija tijekom rada uz uporabu kratkotrajne inhalacijske anestezije traži prekid rada i plan za intubaciju pacijenta kako bi se zahvat mogao dovršiti, npr. prijelom korijena koji se ne može odstraniti. Takvih primjera u ispitanome uzorku nije bilo, ali iskustveni podatci o tome u Kliničkome zavodu za oralnu kirurgiju postoje.
Ključne riječi
Hrčak ID:
2007
URI
Datum izdavanja:
15.12.2004.
Posjeta: 1.906 *