Review article
Političke obveze građana u demokraciji i političko obrazovanje
Vladimir Vujčić
; Faculty of Political Science, University of Zagreb, Zagreb, Croatia
Abstract
Autor je dao kraći pregled teorije političke obveze građana u demokraciji. Ako je demokracija poredak koji se utemeljuje na slobodi volje pojedinaca (građana), onda se ni koncepcija političke obveze ne može utemeljivati izvan te i takve slobode. Za razliku od prava, obveze su uvijek socijalne (relacijske, recipročne) naravi. Upravo zato što su socijalne naravi, one se moraju socijalizirati procesima edukacije.
To je proces izgrađivanja političkoga habitusa u individualnom biću svakoga pojedinca. Političke obveze, za razliku od legalnih, ne mogu se prihvaćati i slučajno (procesima funkcionalne socijalizacije), nego samo putem sustavne edukacije građana, jer one se temelje na slobodi izbora i razvijenim građanskim vrlinama. Kao takve, one su dio svjesno izgrađene demokratske političke kulture građana, a kultura se mora stjecati samo procesima učenja i edukacije. Posebno je provedena analiza odnosa između političkih obveza građana i političke zajednice jer se postavlja pitanje komu su građani doista odgovorni u demokraciji? Politička obveza nije samo prema vlasti (državi, suverenu), kako su to kao primarno isticale teorije društvenoga ugovora, nego i prema drugima u zajednici (sugrađanima), te prema političkoj zajednici kao historijskom repozitoriju naših prava i obveza u cjelini. Na kraju je analiziran problem političke obveze iz pozicije logike kolektivnoga djelovanja i mogućnosti ‘švercanja’ pojedinaca u ostvarenoj strukturi općega dobra. I ova je analiza pokazala kako je građansko obrazovanje inherentno demokratskom poretku.
Keywords
političke obveze; civilna prava; građani; demokracija; politička zajednica; logika kolektivnoga djelovanja; političko obrazovanje
Hrčak ID:
20778
URI
Publication date:
18.12.2007.
Visits: 3.570 *