Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.20471/LO.2019.47.02-03.11
Učinak plazme bogate trombocitima na regeneraciju intestinalne anastomoze u laboratorijskih zečeva
Berik Nuraddinovich-Dzhumabekov
; Department of Surgery, Kazakhstan Medical University of Continuing Education, Almaty, Republic of Kazakhstan;
Auyes Khan Tulegenovich-Dzhumabekov
; Department of Surgery, Kazakhstan Medical University of Continuing Education, Almaty, Republic of Kazakhstan;
Dzhumagaly Kazybaevich-Ismailov
; Department of Surgery, Kazakhstan Medical University of Continuing Education, Almaty, Republic of Kazakhstan;
Talgat Alishovich-Baitileuov
; Department of Surgery, State Polyclinic in Central Regional Hospital for Karasaiskii Region, Kaskelen, Republic of Kazakhstan
Ildar Rafisovich Fakhradyiev
; Laboratory of Experimental Medicine, Asfendiyarov Kazakh National Medical University, Almaty, Republic of Kazakhstan
Sažetak
Uvod: Dehiscencija intestinalne anastomoze je još uvijek jedan od glavnih problema u gastrointestinalnoj kirurgiji. Novi smjerovi istraživanja ovog problema temelje se na staničnoj razini regeneracije korištenjem plazme bogate tromobocitima (PBT). U ovom istraživanju eskperimentalno smo ispitivali učinak različitih metoda aplikacije PBT na zarastanje intestinalne anastomoze u laboratorijskih zečeva.
Materijal i metode: Plazma bogata trombocitima dobivena je od 81 zeca. Ispitivane su dvije metode apliciranja PBT tijekom formiranja termino-terminalne anastomoze tankog crijeva (apliciranjem u muskularni sloj ili natapanjem crijeva) u komparaciji s kontrolom grupom. Učinjena je morfološka analiza intestinalne anastomoze nakon 24, 48 i 72 sata, te nakon 7 dana. Sedmog dana je učinjena evaluacija anastomoze.
Rezultati: Analiza histoloških i morfoloških podataka je pokazala da je regeneracija bila bolja u uzorcima tretiranim s PBT (u obje ispitivne skupine) u odnosu na kontrolnu skupinu. To je utvrđeno kvantitativnim odnosom razine upalnog infiltrata, proliferacije fibroblasta, neoangiogeneze, te deponiranja kolagena. U skupini gdje je provedeno tretiranje PBT natapanjem crijeva utvrđeno je više adhezija. Nastali konglomerati adhezija doprinijeli su nastanku deformiteta i sužavanju
više od polovine lumena crijeva. Analiza deformacije i izdrzljivosti anastomoza tretiranih s PBT pokazala je njihovu veću otpornost na rupturu u odnosu na kontrolnu skupinu.
Zaključak: Tretiranje crijeva plazmom bogatom trombocitima (natapanjem ili apliciranjem u muskularni sloj crijeva) može imati pozitivni učinak na regeneraciju intestinalne anastomoze. BPT injekcija u mišićni sloj crijeva značajno reducira razvoj adhezija u odnosu na BPT natapanje crijeva. Potrebna su daljnja istraživanja mehanizama regeneracije intestinalne anastomoze i optimalne metode BPT aplikacije.
Ključne riječi
plazma bogata trombocitim; regeneracija intestinalne anastomoze kod zečeva
Hrčak ID:
233618
URI
Datum izdavanja:
28.1.2020.
Posjeta: 1.712 *