Izvorni znanstveni članak
Procjena nutritivnog stanja osoba starije dobi u ambulanti obiteljske medicine s obzirom na antropometrijske pokazatelje, komorbiditet i bubrežnu funkciju
Zvonimir Bosnić
orcid.org/0000-0002-4101-9782
; Dom zdravlja Slavonski Brod, Sveučilište u Dubrovniku, Institut Ruđer Bošković
Ljiljana Trtica Majnarić
; Katedra za Internu medicinu, obiteljsku medicinu i povijest medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta JJ Strossmayer u Osijeku
Marko Miškić
; Sveučilište u Dubrovniku, Institut Ruđer Bošković
Karolina Veselski
; Sveučilište u Dubrovniku, Institut Ruđer Bošković
Domagoj Vučić
; Sveučilište u Dubrovniku, Institut Ruđer Bošković
Sažetak
Cilj istraživanja. Ispitati postoji li razlika u stanju uhranjenosti starijih osoba iznad 65 godina s obzirom na sociodemografske značajke i antropometrijske podatke, broj i vrstu kroničnih bolesti te ispitati postoji li povezanost između antropometrijskih mjera s postignućem na MNA testu.
Ispitanici i metode. U presječno istraživanje uključeno je 207 pacijenata u dobi od 65 i više godina u ordinaciji obiteljske medicine Doma zdravlja Slavonski Brod, tijekom 3 mjeseca (siječanj – ožujak 2019.). Prilikom posjete bilježili su se antropometrijski pokazatelji i ispitalo stanje uhranjenosti putem MNA testa, a podaci o kroničnim bolestima i laboratorijskim vrijednostima korišteni su iz računalnog programa Medicus.
Rezultati. Prema rezultatu MNA testa, 143 ispitanika (69,1%) pokazali su dobro stanje uhranjenosti, dok su 62 ispitanika (30%) pokazala rizik za pothranjenost. Medijan ispitanika bio je 72 godine, a medijan indeksa tjelesne mase 27,9 kg/m2. U 64,7% ispitanika nađen je multimorbiditet, 42% uzima dugotrajno više od tri lijeka, a u većine je dobro očuvana bubrežna funkcija. Žene starije od 65 godina pokazuju veći rizik malnutricije. Osobe normalne uhranjenosti bile su u prosjeku mlađe i većeg opsega struka od osoba nepovoljne uhranjenosti, koje su u prosjeku starije i manjeg opsega. Većina starijih osoba bila je dobro uhranjena, što odgovara podacima iz dosadašnjih studija.
Zaključak. Starije osobe u Domu zdravlja Slavonski Brod pokazuju dobro stanje uhranjenosti prema MNA testu. Važno je redovito pratiti antropometrijske vrijednosti i stanje uhranjenosti, kako bi se spriječilo napredovanje bolesti, smanjilo bolničko liječenje i drugi troškovi. Sustavan alat probira na malnutriciju još uvijek nije uveden u RH.
Ključne riječi
malnutricija, MNA, antropometrija, komorbiditet, bubrežna funkcija
Hrčak ID:
249348
URI
Datum izdavanja:
29.12.2020.
Posjeta: 1.486 *