Publication date: 18 January 2021
Volume: 40
Issue: 166.
Pages: 50-57
DOI:
Stručni rad
Procjena preostalog zasićenja ugljikovodicima korištenjem metode ugljik/kisik (c/o Carbon/Oxygen)
Zdravko Kosovec
orcid.org/0000-0002-5006-6353
; INA-Industrija nafte, d.d.
Hrvoje Pavičić
orcid.org/0000-0001-7903-8383
; INA-Industrija nafte, d.d.
Zoran Čogelja
orcid.org/0000-0002-6360-320X
; INA-Industrija nafte, d.d.
Uz veliki broj postojećih bušotina na zrelim proizvodnim poljima u Hrvatskoj, kao i potencijalnih budućih proizvodnih bušotina, očita je potreba za mjerenjima u zacijevljenim bušotinama s ciljem procjene preostalih zasićenja, pronalaženja zaobiđenih zaliha i utvrđivanja promjene kontakta između fluida. Takva mjerenja također umanjuju rizik u situacijama kada nisu dostupni podaci iz nezacijevljenog kanala bušotine.
Kao najpraktičnija i najpouzdanija mjerenja u zacijevljenom kanalu bušotine pokazala su se neutronska mjerenja. Za tu svrhu koriste se sonde s umjetnim izvorom (generatorom) neutrona, čija je praktičnost u tome da nisu aktivne do uključenja te daju mnogo jači izvor neutrona od prirodnih radioaktivnih izvora.
Te sonde mogu imati dva moda mjerenja: metoda prihvata neutrona (PNC), tzv. Sigma () i mjerenje odnosa ugljika (carbon) i kisika (oxygen).
Za razliku od dosadašnje korištene motode prihvata neutrona (PNC), metoda C/O iako zahtjevnija (potreba vrlo sporog mjerenja brzinom 1 m/min te ponavljanja barem 3 puta zbog statističke sigurnosti) daleko je manje osjetljiva na utjecaj niskog saliniteta slojne vode.
Fizikalni princip mjerenja pulsno-neutronskog spektra se temelji na detekciji gama zraka i distribuciji njihove energije. Te gama zrake su rezultat neelastičnih prihvata i interakcije visoko energetskih neutrona generiranih izvorom s prostorom koji okružuje sondu, što uključuje kanal bušotine i blisku formaciju. Neelastične interakcije u mjerenom okolišu proizvode gama zrake s karakterisitikama energije vezanim uz specifične materijale koji se nađu u neutronskom oblaku emitiranom iz izvora (generatora). Te interakcije su korisne u determinaciji prisutnosti ugljika, kisika, kalcija i silicija.
Odnos ugljika i kisika pomaže u identifikaciji i razlikovanju nafte i vode.
O ugljikovodicima možemo pojednostavljeno razmišljati kao o spoju ugljika i vodika. Uz takvo pojednostavljenje, možemo prikazati molekulu ugljikovodika kao CxHy. Drugi uobičajeni fluid u rezervoaru je voda (H2O). Promatrajući relativne količine prisutnih ugljika i kisika, moguće je determinirati prisustvo nafte i vode kroz kolonu zaštitnih cijevi i unutar kanala bušotine.
Slično tome, sudari neutrona s formacijom i cementom uzrokuju emisije gama zraka s distribucijom energije vezanom uz kalcij i slilicij. Detekcija doprinosa energije vezane uz kalcij i silicij omogućava interpretiranje količine cementa iza kolone, vapnenca, pješčenjaka i minerala koji sadrže kalcij i silicij, kao i indikaciju stijenskog veziva koje sadrži kalcij.
identifikacija prostalih i zaobiđenih ugljikovodika; metoda ugljik/kisik; SIGMA metoda
249936
14.1.2021.
Posjeta: 1.545 *