Izvorni znanstveni članak
Prvi rezultati Nacionalnog programa skrininga raka dojke u Osječko-baranjskoj županiji
Senka Samardžić
; Department of Social Medicine, Institute of Public Health for the Osijek-Baranja County, Osijek, Croatia
Ljiljana Majnarić
; Medical Centre Osijek, Osijek, Croatia
Tibor Santo
; Department of Social Medicine, Institute of Public Health for the Osijek-Baranja County, Osijek, Croatia
Nikola Kraljik
; Department of Social Medicine, Institute of Public Health for the Osijek-Baranja County, Osijek, Croatia
Rudika Gmajnić
; Medical Centre Osijek, Osijek, Croatia
Zdravko Ebling
; Medical Centre Osijek, Osijek, Croatia
Barbara Ebling
; Clinical Hospital Osijek, Osijek, Croatia
Sažetak
Hrvatska se nalazi na visokom mjestu među europskim državama po proširenosti i smrtnosti od malignih bolesti. Iskustva razvijenih zemalja su pokazala da se implementacijom programa primarne prevencije i ranog otkrivanja raka, na nacionalnoj razini, može značajno smanjiti mortalitet od raka i poboljšati kvaliteta života oboljelih. U Hrvatskoj je 2. studenog 2006. god. započela primjena Programa skrininga raka dojke, kao dio prihvaćenog Nacionalnog programa prevencije i ranog otkrivanja raka najčešćih lokalizacija: dojke, debelog crijeva, vrata maternice i prostate.
U Hrvatskoj je rak dojke najčešće sijelo i vodeći uzrok smrti od raka u žena sa stopom incidencije od 100,1/100.000 žena (2005.) i stopom mortaliteta od 36,1/100.000 žena (2006).
U Osječko baranjskoj županiji je 2005. incidencija raka dojke iznosila 99,5/100.000, a mortalitet 43,6/100.000 (2006).
I incidencija i mortalitet od raka dojke u Hrvatskoj u stalnom su porastu. Linearni trendovi stopa incidencije i mortaliteta, za rak dojke, u Osječko-baranjskoj županiji, viši su od prosjeka za Hrvatsku. Prema stopi mortaliteta Osječko-baranjska županija se nalazi na visokom 4. mjestu među županijama u Hrvatskoj. Zbog toga bi uspješna implementacija Programa ranog otkrivanja raka dojke bila osobito značajna u toj županiji. Cilj ove prezentacije je prikazati prve rezultate (14 mjesečnog razdoblja) implementacije Programa skrininga raka dojke u Osječko-baranjskoj županiji, te razmotriti nedostatke, kao i moguće mjere za poboljšanje implementacije toga Programa.
Izvješće zaključno s danom 12. prosinca 2007. god. pokazuje da je mamografiju obavilo ukupno 14.126 žena, odnosno da je toliko pristiglih nalaza u Zavod za javno zdravstvo Osječko baranjske županije, ali treba uzeti u obzir da je za očitanje i obradu nalaza potrebno prosječno 20 dana. Ukupni odaziv je u Osječko-baranjskoj županiji na razini 60%, što je svrstava u županije s boljim odazivom. Za kompletno obrađena godišta, 1937, 1954 i 1955, odaziv je i veći i iznosi 60,7%. Od ukupnog broja snimljenih žena, njih 204 (1,47 %) je imalo nalaz BI-RADS 4 i 5, te su upućene na daljnju dijagnostičku obradu. Do 23. siječnja 2008. u Osječko-baranjskoj županiji je utvrđeno 58 novih slučajeva raka dojke.
Analizom odaziva, po godištima, kao i razloga neodazivanja na snimanje, može se uočiti da su žene najstarijeg, 1937. godišta, koje su i prve pozivane na snimanje, postigle najslabiji odaziv, češće su odgovorile da ne žele obaviti pregled, dok se žene mlađih godišta češće nisu javile na pregled. To upućuje na potrebu različitog pristupa motivaciji žena za skrining, s obzirom na dob, kao i vrijeme proteklo od početka primjene Programa. Naknadnim pozivanjem žena koje se nisu odazvale na snimanje, bilo poštom, bilo putem službe patronažnih sestara, povećao se broj žena koje su se odazvale na mamografiju. Važan razlog neodazivanja su i netočne adrese u osnovnom popisu stanovništva. To sve upućuje na potrebu boljih priprema za implementaciju skrining programa, uključujući pomnu pripremu medijske kampanje, ažuriranje popisa stanovništva, te bolju suradnju različitih segmenata zdravstvenog sustava, kao i zajednice u cjelini.
Ključne riječi
rak dojke; mamografija; nacionalni program
Hrčak ID:
280362
URI
Datum izdavanja:
22.11.2007.
Posjeta: 763 *