Praktične mogućnosti s Bibliologom u nastavi i napomene
Bibliolog ima svoju dinamiku, pravila koja voditelj treba poštivati, ali isto tako je otvoren kreativnom usmjeravanju izravne interakcije učenika s odabranim tekstom.
Struktura se može modelirati ovisno o dinamici skupine, ali uvijek imajući pred sobom cilj – omogućiti susret učenika s biblijskim tekstom te ga suptilno usmjeravati prema prihvaćanju duha teksta (usvajanju biblijskoga duha).
Bibliolog se može osmisliti kao molitveno-motivacijski uvod ili sinteza.
Tijekom Bibliologa prati se sudjelovanje učenika te se odmah po završetku može vrednovati aktivnost i stvaralačko izražavanje, što je osobito pogodno nakon tridesetominutnog Bibliologa.
Nakon Bibliologa može se napisati osvrt za domaći rad, a kod čitanja na satu ostvariti potrebno korigiranje, pojašnjenje…
Iz vjere da kroz Pismo progovara Duh Božji, isti koji je vodio autore u pisanju te da k njemu vodimo učenike, preporučujemo metodu Bibliologa, dobro vođenu, kao korisnu jer „Živa je, uistinu, Riječ Božja i djelotvorna…“ (Heb 4,12). Omogućujmo stoga vjeroučenicima da se susretnu s Riječju na nastavi vjeronauka, a Gospodin će već naći načine djelotvornosti u njihovu životu.