Skoči na glavni sadržaj

Recenzija, prikaz

Milosrdni Samarijanac

Sanja Natanaela Radinović


Puni tekst: hrvatski pdf 286 Kb

str. 128-138

preuzimanja: 0

citiraj

Preuzmi JATS datoteku


Sažetak

Ključne riječi

Hrčak ID:

322604

URI

https://hrcak.srce.hr/322604

Datum izdavanja:

23.11.2024.

Posjeta: 0 *



Sastavnice i tijek Bibliologa
UVOD o metodi (crna, bijela vatra) i načinu odvijanja (odlomci, uloge)
KONTEKSTUALIZACIJA smještaj odabranog odlomka u prostor, društvene okolnosti…
ČITANJE TEKSTA iz Biblije, odlomak po odlomak
PITANJA odnose se samo na odlomak i otvorenoga su tipa (nema točnog / netočnog odgovora)
FAZA ODJEKIVANJA sudionici odgovaraju; prema potrebi voditelj sažima rečeno, uz provjeru ispravnosti interpretacije
FAZA INTERVJUA vođena interakcija ostajanjem u odlomku – produbljivanje rečenoga dodatnim pitanjima i / ili tumačenjem
ZAHVALA dotičnoj ulozi
ZAVRŠETAK zahvala sudionicima; čitanje teksta u cijelosti; povratak Biblije na posebno mjesto u prostoru

Praktične mogućnosti s Bibliologom u nastavi i napomene

  • Bibliolog ima svoju dinamiku, pravila koja voditelj treba poštivati, ali isto tako je otvoren kreativnom usmjeravanju izravne interakcije učenika s odabranim tekstom.

  • Struktura se može modelirati ovisno o dinamici skupine, ali uvijek imajući pred sobom cilj – omogućiti susret učenika s biblijskim tekstom te ga suptilno usmjeravati prema prihvaćanju duha teksta (usvajanju biblijskoga duha).

  • Bibliolog se može osmisliti kao molitveno-motivacijski uvod ili sinteza.

  • Tijekom Bibliologa prati se sudjelovanje učenika te se odmah po završetku može vrednovati aktivnost i stvaralačko izražavanje, što je osobito pogodno nakon tridesetominutnog Bibliologa.

  • Nakon Bibliologa može se napisati osvrt za domaći rad, a kod čitanja na satu ostvariti potrebno korigiranje, pojašnjenje…

  • Iz vjere da kroz Pismo progovara Duh Božji, isti koji je vodio autore u pisanju te da k njemu vodimo učenike, preporučujemo metodu Bibliologa, dobro vođenu, kao korisnu jer „Živa je, uistinu, Riječ Božja i djelotvorna…“ (Heb 4,12). Omogućujmo stoga vjeroučenicima da se susretnu s Riječju na nastavi vjeronauka, a Gospodin će već naći načine djelotvornosti u njihovu životu.

Notes

[1] Bibliolog se može primijeniti uz određene podteme u svim godištima, primjerice, u 2. godištu u podtemi Evanđeoska vrednota ljubavi u usporedbi sa suvremenim društvom (SŠ KV C.2.1.); u 3. godištu u podtemi Odnos vjere i morala (SŠ KV C.3.1.); u 4. godištu u podtemi (Pravda i solidarnost SŠ KV C.4.3.). Kod vezanja uz određene (pod)teme prikladno je primijeniti Bibliolog: prije obrade, kako bi biblijska poruka mogla služiti kao referentna točka za sadržaje koji slijede; nakon obrade, kako bi vjeroučitelj vrednovao kršćansku perspektivu učeničkih stavova te im pomogao u samovrednovanju istih.

[2] Ovdje se predstavlja tijek odvijanja Bibliologa na jednom vjeronaučnom satu uz napomenu da se iz prakse pokazalo korisnim planirati dva sata, jedan za Bibliolog a drugi za dodatnu interpretaciju teksta i osvrt na poruke biblijskoga odlomka pod vidom produbljivanja, sinteze i aktualizacije. Dvosatni rad na tragu je „klasične“ forme Bibliologa koji zahtijeva dostatno vrijeme radi uživljavanja u uloge i iznošenja stavova, razmišljanja (faza intervjua i odjekivanja).

[3] U Bibliologu kao stvaralačkom poniranju u biblijski tekst, upravo tekst ima završnu riječ. Završava bez objedinjavanja onoga što je odjekivalo u skupini. Ne ide se k stvaranju jednog, zajedničkog zaključka, što ne znači da se na kraju ne može suptilno zaokružiti glavna misao, poruka i poticaj odlomka, ako procijenimo da je to za učenike dobro, korisno.


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.