Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.17794/rgn.2024.5.8

PREDVIĐANJE UDALJENOSTI ODBACIVANJA MINIRANE STIJENSKE MASE KORIŠTENJEM ALGORITMA IMPERIJALISTIČKE KONKURENCIJE (STUDIJA SLUČAJA: RUDNIK BAKRA SUNGUN)

Jalil Hanifehnia ; Islamic Azad University, Ahar Branch, Department of Mining Engineering, Ahar, Iran
Akbar Esmaeilzadeh ; Urmia University of Technology, Environment Faculty, Department of Mining Engineering, Urmia, Iran *
Reza Mikaeil ; Urmia University of Technology, Environment Faculty, Department of Mining Engineering, Urmia, Iran
Solat Atalou ; Islamic Azad University, Ahar Branch, Department of Mining Engineering, Ahar, Iran

* Dopisni autor.


Puni tekst: engleski pdf 3.697 Kb

str. 109-120

preuzimanja: 0

citiraj


Sažetak

U ovome istraživanju provedena je studija koja procjenjuje udaljenosti odbacivanja minirane stijenske mase, a to je nepoželjna pojava u okolišu površinskih kopova. Iako postoje dostupne eksperimentalne metode za predviđanje udaljenosti odbacivanja minirane stijenske mase, njihova je učinkovitost smanjena zbog složenosti procesa procjene. Ova studija koristi se metodama umjetne inteligencije i statističke tehnike za predviđanje udaljenosti odbacivanja minirane stijenske mase u rudniku bakra Sungun. Stoga se umjetna neuronska mreža (ANN-MLP) i novi hibridni model umjetne neuronske mreže (ANN) optimiziran algoritmom imperijalističke konkurencije (ICA), poznatim kao (ICA-ANN), koriste za predviđanje udaljenosti odbacivanja minirane stijenske mase uzimajući u obzir ključne parametre kao što su broj bušotina, razmak između bušotina, izbojnica, ukupna količina eksploziva, specifičnosti bušenja, eksplozivno punjenje po bušotini i specifična potrošnja eksploziva. Rezultati su pokazali da je umjetna neuronska mreža, s RMSE od 9,31 m, MAE od 7,10 m i R2 od 0,81, bila u stanju dobro predvidjeti duljinu odbacivanja u usporedbi s izmjerenim podatcima u ispitnoj fazi. Međutim, implementacija algoritma imperijalističke konkurencije u neuronskoj mreži poboljšala je predviđanje udaljenosti odbacivanja, uz vrijednosti RMSE od 5,66 m, MAE od 4,60 m i R2 od 0,89. Analizom osjetljivosti na ulazne parametre duljine odbacivanja utvrđeno je da količina utroška eksploziva i broj bušotina imaju najveći utjecaj na udaljenost odbacivanja minirane stijenske mase.

Ključne riječi

priprema ugljena; kvaliteta koksa; proizvodnja koksa; sustavni pregled literature

Hrčak ID:

322856

URI

https://hrcak.srce.hr/322856

Datum izdavanja:

25.11.2024.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 0 *