Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.38003/zrffs.17.4

Englesko jezično umijeće studenata u engleskome kao jeziku visokoškolske nastave: stavovi, percepcije i prakse nastavnika

Branka Drljača Margić ; Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet


Puni tekst: engleski pdf 218 Kb

str. 89-104

preuzimanja: 0

citiraj

Puni tekst: hrvatski pdf 218 Kb

str. 87-104

preuzimanja: 0

citiraj


Sažetak

Sve veća internacionalizacija visokoga obrazovanja usko je povezana s engleskim kao jezikom visokoškolske nastave (EJVIN), odnosno nefilološkim studijskim programima koji se izvode na engleskome jeziku u zemljama neengleskoga govornog područja. Iako se EJVIN-u pripisuju brojne prednosti, kao što je razvoj engleskih jezičnih vještina, postoji briga oko dostatnosti engleskoga jezičnog umijeća studenata za uspješnu uključenost u EJVIN.
Cilj je ovoga rada istražiti stavove nastavnika prema važnosti engleskoga jezičnog umijeća studenata, jezičnoj politici i jezičnoj potpori u EJVIN-u, njihove percepcije primjerenosti engleskih jezičnih vještina studenata za učinkovito sudjelovanje u EJVIN-u te njihove prakse, kao što je prebacivanje kodova, kojima pribjegavaju da bi odgovorili na jezične izazove studenata. Studija je bila dijelom međunarodnoga istraživanja o EJVIN-u, u okviru kojega su provedeni strukturirani intervjui s trideset nastavnika s pet europskih sveučilišta – u Kopenhagenu, Torinu, Maastrichtu, Lleidi i Rijeci. Podatci prikupljeni istraživanjem otkrivaju slične stavove, percepcije i prakse nastavnika u različitim visokoškolskim kontekstima. Nastavnici uočavaju da oko trećine studenata nema potrebne engleske jezične vještine da bi uspješno studirali na engleskome jeziku i zadovoljili ishode učenja. Studentima su pritom najproblematičniji shvaćanje nijansi značenja pojedine teme te jasno i precizno pisano izražavanje.
Rezultati upućuju na potrebu za eksplicitnom jezičnom politikom kojom bi se odredila minimalna potrebna jezična razina studenata te spriječilo da neadekvatno jezično umijeće stoji na putu kvalitetnomu učenju i poučavanju u EJVIN-u. Iz rezultata također proizlazi da bi programi jezične pripreme i potpore trebali biti dostupni studentima.

Ključne riječi

engleski kao jezik visokoškolske nastave (EJVIN); studenti; englesko jezično umijeće; nastavnici; jezična politika; jezična potpora; prebacivanje kodova

Hrčak ID:

324146

URI

https://hrcak.srce.hr/324146

Datum izdavanja:

18.12.2024.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 0 *