Izvorni znanstveni članak
Davanja glasa i utišavanje etničnosti te pojam “otpora” u borbi za etničko priznanje. Od slovenske manjine u Trstu do autohtonih zajednica Kečua u peruanskim Andama (Sažetak)
Martina Tonet
Sažetak
U ovom se radu razmatra značenje “otpora” u borbi i nastojanju za etničko priznanje u kontekstu rasne diskriminacije. Stvaranje i očuvanje etničnosti složen je fenomen jer ne koriste sve etničke skupine svoju kulturnu i jezičnu baštinu kao sredstvo otpora dominaciji. Proces održavanja prepoznatljive etničke pripadnosti nije jednostavan, pogotovo kada se u obzir uzme dugotrajno nasljeđe rasizma u postkolonijalnim društvima. Analiza ove teme započet će u kontekstu slovenske etničke manjine u Italiji, a nastavit će se u Peruu među autohtonim zajednicama Kečua u Andama. Glavna varijabla na koju će se rad fokusirati je disruptivna moć rase, koja je, u slučaju andskih zajednica u Peruu, učinila etničnost Kečua kontroverznim područjem istraživanja punim diskriminacije i inherentnim odbacivanjem autohtonog Drugog. Istražit će se složenost tog fenomena kako bi se rasvijetlili razlozi zbog kojih autohtone zajednice Kečua u ovoj regiji Latinske Amerike nisu iskoristile svoje etničko nasljeđe u nastojanjima za afirmacijom identiteta protiv rasne dominacije.
Ključne riječi
slovenska manjina; Europa; autohtoni narodi; jezik Kečua i slovenski jezik; peruanske Ande; Latinska Amerika; etničnost; manjinski jezici; rasizam; diskriminacija; kolonijalno nasljeđe; borba za moć; otpor; tišina; glas; autoetnografija
Hrčak ID:
325707
URI
Datum izdavanja:
30.12.2024.
Posjeta: 21 *