Sažetak sa skupa
Utjecaj položaja glave na slobodni interokluzijski prostor za vrijeme izgovaranja “s” i “mi” i za vrijeme fiziološkog mirovanja određenog prema fizionomiji i relaksiranosti mišića
Asja Čelebić
Jasmina Stipetić
T. Šimac-Bonačić
P. Kutija
D. Ptaček
Sažetak
Za određivanje okomite relacije u bezubih pacijenata upotrebljavaju se mnoge metode. Svrha ovoga rada bila je ispitati utjecaj promjene položaja glave na veličinu slobodnog interokluzijskog prostora u slučajevima kada se okomita relacija određije fonetskim metodama (“s” i “mi”) ili prema fizionomiji pacijenta i relaksiranosti mišića otvarača i zatvarača.
Sudjelovala su 62 eugnata ispitanika sa svim zubima Angle klase I. Izgovarali su “s”, i “mi”, ili su držali čeljust u relaksiranome položaju za vrijeme mjerenja slobodnog onterokluzijskog prostora. Postupak je ponovljen u 3 različita položaja glave: uspravnom, nagnutom prema natrag i nagnutom prema naprijed. Slobodni interokluzijski prostor mjeren je pomičnom mjerkom modificiranom za intraoralno mjerenje.
Nije bilo statistički znatne razlike između muškog i ženskoga spola (p > 0.05). Rezultati pokazuju da položaj glave ima znatan utjecaj na veličinu slobodnog interokluzijskog prostora ako se okomita relacija određuje metodom fizionomije (p < 0.01), dok za vrijeme izgovaranja “s” i “mi” veličina slobodnog interokluzijskog prostora ostaje stalna pri različitim položajima glave (p > 0.05).
Rezultati potvrđuju da bi se prigodom određivanja okomite relacije trebalo uključiti i fonetske metode, te da ne bi trebalo upotrebljavati metodu fizionomije i relaksiranosti mišića samu.
Ključne riječi
Hrčak ID:
3134
URI
Datum izdavanja:
15.9.2003.
Posjeta: 2.870 *