Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Pojavnost podtipova temporomandibularnih poremećaja u hrvatskih pacijenata

Robert Ćelić
Vjekoslav Jerolimov
Dubravka Knezović-Zlatarić
Nikša Dulčić
Josip Pandurić


Puni tekst: hrvatski pdf 55 Kb

str. 318-319

preuzimanja: 549

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 50 Kb

str. 319-319

preuzimanja: 456

citiraj


Sažetak

Dijagnostički kriteriji za istraživanje temporomandibularnih poremećaja (DKI/TMP) izvorno su razvijeni u Sjedinjenim Američkim Državama, prevedeni su i upotrebljavaju se za klasifikaciju pacijenata s TMP prema fizikalnoj dijagnozi (os I) te prema nesposobnosti izazvanom boli i psihološkom statusu (os II) u hrvatskih pacijenata s TMP. Nalazi osi I i II DKI/TMP protokola uspoređivali su se s nalazima iz švedske, američke i azijske skupine pacijenata s TMP.
Stotinu pedeset i četiri konzekutivna pacijenta (117 žena i 37 muškaraca) upućena na Zavod za stomatološku protetiku i Zavod za oralnu kirurgiju, Zagreb, Hrvatska, sudjelovalo je u istraživanju. Prosječna dob za hrvatsku populaciju bila je 39 ± 14,5 godina. Raspodjela frekvencija i deskriptivna statistika dobivena je uporabom statističkoga SPSS paketa za Windowse (SPSS, Chicago, IL), te su se hi-kvadrat statistički testovi (P < 0,05) izvodili kako bi se ispitale razlike između spolova.
Poremećaj skupine I (mišićni) bio je nađen u 64,9% pacijenata; poremećaj skupine II (pomak diska) bio je nađen u 31,8% i 27,3% pacijenata u desnim i lijevim čeljusnim zglobovima, pojedinačno; poremećaj skupine III (artralgija, artritis, artroza) bio je nađen u 21,4% i 26% pacijenata u desnim i lijevim čeljusnim zglobovima, pojedinačno. Procjena psihološkog statusa pream Osovini II pokazala je da 19,5% pacijenata pokazuje izražene rezultate depresije i 27,3% visoke rezultate nespecifičnih fizikalnih simptoma (somatizacija). Psihosocijalna disfunkcija opažena je u 21,4% pacijenata na osnovi rezultata stupnjevane kronične boli.
Nalazi osi I i II hrvatskih apeijenata s TMP općenito su bili slični nalazima u švedskim, američkim i azijskim populacijama. U sve 4 populacije žene u reproduktivnoj dobi činile su većinu pacijenata. Mišićni poremećaji bili su najčešći tip TMP. Znatan dio pacijenata s TMP bio je depresivan i pokazivao je visoku somatizaciju. Ovi rezultati pokazuju da je DKI/TMP protokol valjan u klasificiranju pacijenata s TMP, te da omogućuje mođukulturalnu usporedbu i usporedbu kliničkih nalaza između različitih kliničkih centara.

Ključne riječi

Hrčak ID:

3135

URI

https://hrcak.srce.hr/3135

Datum izdavanja:

15.9.2003.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.004 *