Suvremena psihologija, Vol. 7 No. 2, 2004.
Pregledni rad
Može li simbolička igra biti pokazatelj razvojnih početaka metakognicije?
Mrijana Duran
Sažetak
Postoje ozbiljni konceptualni problemi pri pokušaju znanstvenog određenja metakognicije. Fenomeni kojima se pridaje status metakognitivnog u literaturi mogu se podijeliti u tri grupe: metakognitivni doživljaji, znanja o kogniciji i regulacija kognicije. Metakognicija se u razvojnoj psihologiji najčešće vezuje za kasnije djetinjstvo.
Bitna komponenta simboličke igre, uz svijest o imaginarnosti, jest da se transformirana realnost, dakle vlastiti privid, podijeli s drugima i da se komunicira o tom (komuniciranje transformiranog značenja), a to podrazumijeva i dijeljenje svog unutarnjeg svijeta s drugim. Ovo zahtijeva postojanje nekih znanja o mentalnim stanjima drugoga i sebe, te metakomunikaciju (komunikaciju o komunikaciji), a to su po prirodi metakognitivni fenomeni.
Prihvaćajući tezu da se svijest o vlastitim spoznajnim procesima razvija, u ovom radu razmatram postojanje nekih prethodnika metakognicije u simboličkoj igri, te predlažem da se začetak reflektivne samosvijesti vezuje uz pojavu simboličke funkcije.
Razvoj metakognicije razmatram kao postupnu intelektualizaciju funkcija vezanih za kognitivni razvoj. Svako kao da čin simboličke igre sadrži: svijest o imaginarnosti i intencionalnost reprezentacije. Svijest o imaginarnosti simboličke reprezentacije pripada svijesti o vlastitom psihičkom, a intencionalnost reprezentacije voljnom koje se odnosi na psihičko. Zbog toga smatram kako u začecima semiotičkog ponašanja susrećemo prve prethodnike metakognicije.
Ključne riječi
Kognitivni razvoj; metakognicija; simbolička igra
Hrčak ID:
3251
URI
Datum izdavanja:
15.12.2004.
Posjeta: 3.020 *