Stručni rad
Normirane metode ispitivanja - pomoć uzajamnom razumijevanju i integraciji u globalno društvo
Snježana Zima
Sažetak
Norma je definirana kao »isprava za opću i višekratnu uporabu, donesena konsenzusom i odobrena od priznate ustanove, koja sadržava pravila, upute ili obilježja djelatnosti ili njihovih rezultata i koja jamči najbolji stupanj uređenosti u određenim okolnostima«.
Norme se moraju temeljiti na provjerenim znanstvenim, tehničkim i iskustvenim rezultatima, a cilj im je jamstvo najboljeg stupnja uređenosti radi postizanja boljitka zajednice na različitim razinama. Međunarodne norme donesene konsenzusom na najvišoj razini normizacije, prihvaćene bez preinaka kao nacionalne norme i primijenjene diljem svijeta mogu pridonijeti procesu globalizacije uklanjanjem tehničkih zapreka među državama.
Norme za ispitivanje utvrđuju metode ispitivanja. Normiranje metoda ispitivanja ima poseban cilj: osigurava da tehnički postupci za obavljanje ispitivanja služe svojoj namjeni. Za završni normativni dokument, koji znači stanje tehnike pretpostavlja se da označava stupanj razvoja tehnike u vrijeme donošenja i na razini na kojoj se donosi. Konsenzus svih zainteresiranih strana postignut na međunarodnoj razini (međunarodna norma za ispitivanje) pridonosi njihovu međusobnom razumijevanju i suradnji.
Nacionalno prihvaćanje i primjena međunarodnih normi za ispitivanje olakšava ispitivanja, usporedbu različitih izvještaja o ispitivanju i ispitivanja osposobljenosti i može pridonijeti njihovu prihvaćanju i priznavanju u širim razmjerima. To se smatra korakom naprijed prema stvaranju globalnog društva.
Prikazan je hrvatski »pristup« djelatnosti normizacije u procesu globalizacije i dosadašnji napori u uspostavi normizacijske infrastrukture u Republici Hrvatskoj.
Ključne riječi
globalno društvo; međunarodna norma; norme za ispitivanje; normirane metode; nove hrvatske norme; tehnička infrastruktura; tehničko usklađivanje
Hrčak ID:
3269
URI
Datum izdavanja:
13.5.1999.
Posjeta: 2.182 *