Sažetak sa skupa
Ultrazvuk žlijezda slinovnica
A. Jurela
I. Krolo
Sažetak
Ultrazvuk je jednostavna i neinvazivna metoda, neškodljiva za bolesnika, razmjerno je jednostavna i pruža mogućnost da se pregled ponovi. Omogućuje brz uvid u morfologiju žlijezda slinovnica. Sama metoda se temelji na transmisiji energije u žlijezdano tkivo, primanju te energije pošto je ona bila reflektirana od tkiva, te njezina bilježenja, tako da se može interpretirati.
Budući da se kod bolesti mijenja veličina, oblik i hitološka građa, mijenja se i ehostruktura same slinovnice. Na temelju te promjene zaključuje se da je riječ o patološkom procesu. Cilj je da ultrazvuk odmah nakon kliničkoga pregleda postane prva pretraga u dijagnostičkome postupku.
Kod upalno promijenjenih žlijezda slinovnica, na temelju ehogenosti može se razlikovati akutna od kronične upale. Kod akutne upale parenhim je smanjene ehogenosti (hipoehogen), a kod kronične upale pokazuje pojačanu ehogenost (hiperehogen je). Benigni tumori su obično smanjene ehogenosti s pojačanim odjecima iza stražnje stijenke. Ultrazvučna slika pokazuje lokaciju, veličinu, ograničenost strukture i odnos tvorbe s okolnim tkivima i organima. Kod malignih tumora na slici je bitno uočiti je li tvorba ostala ograničena na tkivo žlijezde ili je infiltrirala u okolna tkiva, te jesu li povećani limfni čvorovi. Moguća je raščlamba drugih parenhimatoznih organa (jetre, slezene, limfnih čvorova abdomena). Vrijednost je ultrazvučne slike kod kamenaca žlijezda slinovnica u mogućnosti odgovarajućega slikovnog prikaza popratnih patomorfologijskih promjena u parenhimu žlijezda.
Ultrazvučni aparat je uređaj koji daje slike presjeka unutrašnjosti ljudskoga tijela ravninom kojom se ultrazvučni snop širi. Ultrazvučni aparat emitira kratke impulse ultrazvuka visoke frekvencije (između 2 i 10 MHz) u unutrašnjost tijela uz pomoć odgovarajućeg pretraživača. Uspješnost ultrazvučne pretrage ovisi prvenstveno o kakvoći uređaja i pretraživača, a zatim o vještini liječnika i o vrsti patoloških promjena žlijezda slinovnica. Također je pod kontrolom ultrazvuka moguća ciljana punkcija pri kojoj se igla koso uvodi u željezdano tkivo ispred pretraživača u snop ultrazvučnih valova. Na taj način igla se vidi u cijeloj dužini, a vrh igle je usmjeren u područje iz kojeg se želi dobiti uzorak za citološku raščlambu.
Iako ultrazvučna dijagnostika na spada u temeljne i uobičajene metode pretrage u stomatološkoj praksi, ona pomaže stomatologu da na osnovi ultrazvučne slike lakše spozna etiologiju procesa, odredi dijagnozu i po potrebi uputi pacijenta na daljnju spcijalističku pretragu.
Ključne riječi
Hrčak ID:
3286
URI
Datum izdavanja:
15.9.2003.
Posjeta: 5.874 *